Rynek biurowy w Polsce dynamicznie się rozwija. Prym wiodą rynki regionalne i rynek warszawski. To tam przybywa najwięcej biur. Nie oznacza to jednak, że najemcy mogą przebierać w ofertach. Wolnych biur brakuje m.in. w Poznaniu, Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu. Najłatwiej i najtaniej za to można wynająć biuro w Lublinie.
Czytaj dalejOd znalezienia właściwej lokalizacji zależy powodzenie każdego biznesu. Umieszczenie lokalu handlowego w nieodpowiednim miejscu może spowodować, że pozostanie on niezauważony, albo nasza usługa nie trafi do docelowego klienta. Czym więc należy się kierować wybierając lokalizację nieruchomości komercyjnej?
Czytaj dalejRynek nieruchomości biurowych w największych miastach Polski cechuje się rosnącą podażą oraz zwiększającym się cały czas współczynnikiem pustostanów. Potrzeby najemców zmieniają się, na co wpływ ma przede wszystkim rosnąca świadomość, która dotyczy środowiska pracy.
Czytaj dalejO nowych budynkach z powierzchniami komercyjnymi słyszy się najczęściej, że jest to inwestycja klasy A. Jednak klasyfikacja powierzchni biurowych jest kwestią umowną, ponieważ nie istnieją żadne regulacje w tym zakresie. Przyjmuje się, że standard lokali spada wraz z dalszą literą. Im wyższa klasa tym większa wartość takiej nieruchomości, co oznacza wyższe koszty najmu lub zakupu.
Czytaj dalejUmowa najmu lokalu jest dokumentem zabezpieczającym interesy obu stron – wynajmującego oraz najemcy. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, regulującym procedurę najmu*, oznacza on zobowiązanie wynajmującego (właściciela lokalu) do oddania najemcy rzeczy do używania (określonej nieruchomości) na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za umówiony czynsz, regularnie uiszczany.
Czytaj dalejProwadzenie każdej firmy, oprócz spodziewanych zysków, wiąże się z koniecznością wydatków. Niezależnie od charakteru wykonywanej działalności, koszty stałe ponoszone przez każdego przedsiębiorcę obejmują zazwyczaj koszty wynajmu i/lub utrzymania siedziby firmy, koszty wynikające z zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz właściwego organu skarbowego, a także koszty związane z ponoszeniem innych wydatków niezbędnych do realizacji zamierzonych działań.
Czytaj dalej
Najnowsze komentarze