Jak wynająć lokal na gabinet lekarski?

Pomieszczenia przeznaczone na gabinet lekarski, oraz te służące ogólnie to opieki zdrowotnej, muszą spełniać surowe wymagania sanitarne, ale także lokalowe. Ze względu na ich specyfikę i przeznaczenie, powinny charakteryzować się najwyższym poziomem higieny.

Szczegółowe wymagania dla tego typu nieruchomości użytkowych przeznaczonych na gabinety działające w ramach NZOZ-ów zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Dla gabinetów prywatnych natomiast określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 09 marca 2000 roku, w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, urządzenia i sprzęt medyczny służące wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej.

Modern Dentist'S Chair

 

Odpowiedni lokal do wynajęcia na gabinet lekarski znajdziesz TUTAJ!

Wymagania określone dla lokali przeznaczonych na gabinety działające w ramach zakładów opieki zdrowotnej:

 • podłogi muszą być wykonane z materiałów, które umożliwiają łatwe mycie i dezynfekcję, a połączenie między ścianami i podłogą powinno być szczelne,
 • ściany w pomieszczeniach wymagających częstej dezynfekcji powinny być w całości pokryte materiałem umożliwiającym łatwe czyszczenie,
 • ściany wokół zlewów i umywalek należy zabezpieczyć przed wilgoceniem odpowiednim wykończeniem,
 • urządzenia, które zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi powinny być wykonane i zamontowane w sposób umożliwiający ich czyszczenie,
 • w pomieszczeniach powinny znajdować się stanowiska do wykonywania zabiegów i przygotowywania sprzętu, a każde z pomieszczeń powinno być wyposażone w umywalkę co najmniej jednokomorową z dostępem do bieżącej, ciepłej wody.

Lokale przeznaczone do wykonywania prywatnej praktyki lekarskiej muszą spełniać następujące kryteria:

 • podłoga i ściany przy umywalkach do wysokości 1,6 metra powinny być wygładzone i wyłożone materiałem, który jest odporny na działanie środków dezynfekcyjnych, a także uniemożliwiających zawilgocenie tych powierzchni,
 • wszystkie urządzenia powinny być wykonane z materiałów umożliwiających utrzymanie ich w czystości oraz ich dezynfekcję,
 • meble powinny być łatwe do utrzymania w czystości, a ich powierzchnie gładkie,
 • w gabinecie należy wygospodarować miejsce do higienicznego przechowywania materiałów medycznych, zapewniające w razie potrzeby stałą, odpowiednią temperaturę,
 • miejsce na przechowywania brudnej bielizny, zużytych materiałów, powinno być wyznaczone poza pomieszczeniem, w którym udzielane są świadczenia zdrowotne.

Wśród ogólnych wymogów określonych dla placówek medycznych, w tym także gabinetów lekarskich są:

 • obowiązek zapewnienia temperatury w pomieszczeniach na poziomie co najmniej 24 st. Celsjusza,
 • konieczność umieszczania gabinetów nad powierzchnią terenu, gdzie podłoga nie może znajdować się na poziomie mniejszym niż 0,3 metra od powierzchni wokół budynku,
 • zapewnienie właściwej wysokości pomieszczeń, zależnej od ich przeznaczenia, jednak nie mniejszej niż 2,2 metra,
 • obowiązek zamontowania drzwi wejściowych o wymiarach nie mniejszych niż 0,9 metra szerokości i 2,0 metra wysokości.

13 komentarzy

 1. Podane wyżej akty prawne są już uchylone i nie obwiązują. Obecnie aktualne jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r.
  w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą

  • A jakie są różnice w przepisach ?

  • Witam tak ale sa jeszcze przepisy Warunki techniczne z 2019r poz 1065 wciaż aktualne / aktualizowane/ i tu znajdziesż duzo pomocnych odpowiedzi. Warto a nawet trzeba przeczytać samemu a nie zadawać pytań bo to tylko polemizowanie a nie robota. Znajdziez odpowiedzi co do wymagań lokalu a jak coś ci nie pasuje zawsze można wystąpić do Wojewódzkiej Stacji San.-Epidem. o odstepstwo o czym muwi ten przepis. W innych pytaniach było o wysokosciach 2.20. przeczytaj też i zadecyduj, ale tez musisz pamietac że w obecnej dobie nie będziesz przyjmował w komurce bo nikt noie przyjdzie – wymafgania [pacjenta tez trzeba wziąśc pod uwagę. Powodzenia Mam 70 lat ale nigdy bymtak nie marudziła tylko coś wyszukała w przepisach, jesli podchodzisz do sprawy poważ nie a nie tylko gadka, by pogadać. Powodzenia.

 2. Do postu AJ: zgadza się.

  Ja z kolei podpowiem, że przy zakładaniu własnego gabinetu należy tak zaplanować poczekalnię, aby można było od razu zacząć współpracę z zewnętrzną rejestracją pacjentów która bardzo ograniczy Wam koszty działalności, a przy okazji zwiększy liczbę wizyt.

 3. Hm, co należy rozumieć przez zewnętrzną rejestrację?

 4. Witam. Gdzie znaleźć zapis prawny mówiący o tym że pomieszczenia medyczne nie mogą mieć mniej niż 2.20 m? Jestem właścicielem domu z wysokością 2,2 na parterze gdzie chciałbym prowadzić gabinet rehabilitacji a z tego co słyszałem to wymagana wysokość jest 2.5 m. Proszę o pomoc.

  • a poczytaj warunki techniczne z 2019r poz.1065 i nie zadawaj pytań

   • A ty poczytaj do czego służy forum

 5. Witam. Gdzie znaleźć zapis, że wysokość pomieszczeń to minimum 2.2 metra? Chciałbym prowadzić gabinet rehabilitacji we własnym budynku w którym jest właśnie taka wysokość i chciałbym mieć pewność, że sanepid ją zatwierdzi.

 6. Praktyczność, wygoda to podstawa.Ale też i użytkowość takich mebli. Bo jak wyposazamy swoje biuro to z myslą o tym ze meble będą nam służyly długie lata.

 7. Witam,
  Czy ktoś może orientuje się czy są wymogi dotyczące światła dziennego? Liczba, wielkość okien w gabinecie? Czy użycie świetlików dachowych jako źródło światła dziennego jest możliwa?

 8. czy koniecznie musi byc podjazd dla niepelnosprawnych? Chodzi o prywatny gabinet lekarski nie nzoz .

 9. większośc pytań Panstwo powinniście znać myśląc o założeniu działalności. Na te pytania sa jednoznaczne odpowiedzi w warunkach technicznych z 2019r. /powtarzają sie /A jeśli coś sie nie zgadza to zawsze można wystąpić o odstepstwo do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, tez o tym mówi ten przepis. Sa to podstawy założenia działalności. Nie słuchać drugiej osoby bo nie powie prawdy tak tak nikt nie podpowie jak należy a już Ci co coś prowadza i wiedza – konkurencja. Jak wiemy dobrzy jesteśmy w biedzie. Nie polemizuj ani nie drwij tylko sam sie weż do roboty jak chcesz cos zrobić chyba że tylko gadasz.Mam 70 lat ale nie mogę słuchać takich pytań , masz internet i wszystkie przepisy znajdziesz a potrzebujesz głównie dwa: Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki z 2019r. poz 1065 i o działalności leczniczej . Z tych pytań wynika że nikogo nie interesują przepisy tylko jedna pani drugiej pani, to nie tak gra. Przeczytaj i zadecyduj sam. Wiele tych pytań to bzdura bo nie ma juz rozgraniczenia na gabinet prywatny czy? ten może być na fundusz i ten. Przepisy sa jedne i nazywaja sie a przeczytaj sam? Bież sie do roboty i nie zadawaj gupich pytań. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal