Polskie narzędzie AI ułatwi najem biur

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm przeniosła swoją pracę do domów, a to w konwekcji skutkowało rezygnacją z najmu powierzchni biurowych. Puste przestrzenie przynoszą przez to coraz większe straty. Pomocne w tej sytuacji może być nowe narzędzie dla właścicieli biurowców, dzięki któremu będzie można zgłaszać chęć wynajęcia nowoczesnego biura w dowolnym mieście w całej Polsce. Baza danych o nazwie Space AI, została opracowana przez polską firmę REDD.

Już za kilka miesięcy nowe narzędzie, ułatwiające najem nieruchomości biurowych w Polsce, ma być dostępne dla zainteresowanych przedsiębiorców. Baza danych była tworzona przez ostatnie pół roku i ma być pomocna przede wszystkim w tworzenie planów najmu na konkretne okresy w roku, dzięki temu będzie można skrócić czas, gdy biura są puste. Zdaniem twórców taka baza pozwoli zwiększyć przepustowość pomieszczeń biurowych nawet dwukrotnie.

biuro w domu

monkeybusinessimages/bigstockphoto.com

Platforma AI działać będzie na bazie sztucznej inteligencji, która będzie analizować napływające dane i optymalizować wyniki dotyczące dostępnych powierzchni biurowych. Pandemia znacząco zmniejszyła zapotrzebowanie na taki najem, dlatego pod koniec 2020 roku niemal 1,8 mln metrów kwadratowych biur stało pustych. Warto dodać, że kolejne obiekty biurowe są jeszcze w budowie, dlatego ważne, aby szybko znalazły najemców i nie generowały strat dla właścicieli nieruchomości. Szacuje się, że jeśli taka sytuacja się utrzyma, wolne biura stworzą blisko 1 mld zł strat rocznie.

Rozwój rynku nieruchomości komercyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i big data to kierunek współczesnych czasów. Platforma REDD gromadzi już ponad 10 milionów danych i monitoruje 2000 budynków biurowych oraz planuje dalszy rozwój swojego unikatowego narzędzia. W lutym 2021 roku zostało zawarte specjalne porozumienie z Głównym Urzędem Statystycznym, dzięki któremu GUS zapewni dostęp właścicielom platformy do cennych danych analitycznych na temat polskiego rynku nieruchomości biurowych, co z pewnością wzbogaci całą bazę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal