Jak najemca może bronić się przed podwyżką czynszu?

W umowie najmu lokalu jednym z ważniejszych zapisów jest określenie wysokości czynszu uiszczanego przez najemcę. Jest to najczęściej negocjowany przez strony punkt. Mimo ustaleń właściciele nieruchomości co jakiś czas podnoszą ceny czynszu, co spowodowane jest zmianami na rynku, waloryzacją itp., oczywiście z reguły w górę i na niekorzyść najemcy. Dla wynajmującego ma to znaczenie szczególnie w przypadku umów zawieranych na długie okresy.

Najczęściej taka zmiana nie spotyka się z aprobatą najemcy, który nie chce płacić więcej niż dotychczas. Dla jego ochrony w ustawie o ochronie lokatorów wprowadzono zapis regulujący podwyżkę czynszu, która może się odbywać nie częściej niż co pół roku, przy czym początek tego terminu biegnie od dnia rozpoczynającego obowiązywanie podwyżki. Wyjątkiem od tej reguły jest podwyższanie opłat niezależnych od właściciela, np. za energię, wodę czy gaz. Powyższe przepisy stosuje się zarówno do lokali mieszkalnych jak i użytkowych.

Real estate market - young couple looking for real estate to ren

Aby zmiana czynszu była skuteczna musi odbyć się w określony przepisami prawa sposób. Przede wszystkim wynajmujący zobowiązany jest dostarczyć najemcy na piśmie wypowiedzenie dotychczasowego czynszu, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, wyznaczając przy tym trzymiesięczny termin wypowiedzenia. Podniesienie czynszu w innym trybie uważane jest za nieważne. W tym czasie lokator może zdecydować, czy godzi się na płacenie wyższej stawki, czy też rezygnuje z wynajmu, albo jeśli uważa podwyżkę za bezzasadną, może decyzję najemcy zaskarżyć w sądzie.

Jednak najemca ma prawo do zaskarżenia wyłącznie takiej podwyżki, po której wprowadzeniu czynsz w skali roku przekroczy 3% wartości odtworzeniowej. Wartością odtworzeniową jest iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku. Wartość tych wskaźników ustalają wojewodowie. Do czasu uprawomocnienia się wyroku sądu najemca zobowiązany jest płacić czynsz w dotychczasowej wysokości. Jeśli sąd jemu przyzna rację, to wysokość opłaty nie wzrośnie, jeśli zaś wyrok będzie korzystny dla właściciela nieruchomości, najemca będzie musiał zapłacić różnicę powstałą od upływu terminu wypowiedzenia.

Przed wstąpieniem na drogę sądową lokator ma prawo żądać na piśmie od wynajmującego szczegółowego wyliczenia opłat, wraz z uzasadnieniem podwyżki, co może okazać się w sądzie dowodem, jeśli podniesienie czynszu jest rzeczywiście bezpodstawne. Wynajmujący ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi, a uchybienie temu terminowi powoduje nieważność podwyżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal