Rynek pracy stale ewoluuje. W ciągu ostatnich lat nie tylko pojawiły się nowe zawody, ale i formy pracy. Wraz z pandemią koronawirusa na popularności zyskała praca z domu, tzw. home office. Mimo że ograniczenia związane z pandemią zostały zniesione, wielu pracowników wciąż pracuje zdalnie. Wraz ze wzrostem popularności tej formy, wzrasta również popularność coworkingu. Czym jest i jak działa coworking? Do kogo skierowana jest ta forma pracy?
Coworking – biurko na wynajem?
Termin coworking zapożyczony został z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza pracę w grupie. W rzeczywistości termin ten oznacza jednak wynajęcie biurka do pracy we współdzielonej przestrzeni. Coworking to zatem możliwość wynajęcia przestrzeni biurowej, w której spotykają się specjaliści z różnych środowisk i branż. Każdy pracuje na własny rachunek, a to co łączy, to wspólny open space, drukarka czy ekspres do kawy. Idea ta narodziła się wśród freelancerów, którzy pracowali samodzielnie nie mając własnych biur. Pierwsza taka wspólna przestrzeń do pracy powstała stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku, w San Francisco. Choć początkowo biura coworkingowe startowały jako oddolnie organizowane miejsca do pracy, szybko trend ten został podchwycony przez międzynarodowe korporacje. Wciąż jednak można jeszcze znaleźć także mniejsze coworkingi.
Do kogo skierowany jest coworking?
Coworking promuje kolektywne podejście do pracy. Z tego typu formy pracy korzystają przede wszystkim osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, freelancerzy, którzy nie mają stałego miejsca pracy i pracują do różnych klientów, pracownicy start-upów, które rezygnują z posiadania biura, a w wynajętym coworkingu organizują spotkania oraz osoby pracujące zdalnie czy hybrydowo.
Coworking – jakie plusy?
Wśród zalet wymienić należy uporządkowanie naszego work-life balance. Dla freelancerów czy osób pracujących zdalnie praca w takim miejscu pozwala oddzielić życie zawodowe od życia prywatnego. Coworking to również spora oszczędność kosztów. Wynajem klasycznego biura, to często koszt, który przekracza możliwości finansowe freelancera. Wynajem pojedynczego biurka, to naturalnie znacznie niższy koszt. Kolejna zaleta to dostęp do szeregu udogodnień i sprzętów biurowych, takich jak kuchnia z wyposażeniem, szybki Internet, drukarka czy skaner. Ponadto zaletą coworkingu jest możliwość networkingu, czyli nawiązywania biznesowych znajomości. Kontakt z innymi osobami, często z tej samej lub pokrewnej branży, to okazja do wymiany doświadczeń, a nawet podjęcia współpracy. A czy coworking ma jakieś wady? Taka praca wymaga umiejętności skupienia się. Dla osób, które mają z tym problem, forma ta może okazać się nieodpowiednia. Przestrzeń coworkingowa oznacza też mniej prywatności z oczywistych względów. W biurze coworkingowym nie ma też możliwości dokonywania żadnych zmian, chociażby w wystroju, co dla niektórych również może okazać się problemem.
Najnowsze komentarze