Poprawa sytuacji na rynku nieruchomości biurowych – raport PKO BP

W czasie gdy rynkiem nieruchomości mieszkalnych targają niepokoje, branża komercyjna wyraźnie podnosi się z postpandemicznego zastoju. Zarówno popyt, jak i absorpcja w pierwszej połowie 2022 była najlepsza od momentu lockdownu. Potwierdzają to dane zebrane przez PKO BP. Co za tym idzie, w naszym kraju spada liczba pustostanów. Model pracy zdalnej nie zagroził branży tak bardzo, jak się spodziewano. Wyraźnie pozytywne jest też utrzymanie stabilnych czynszów za wynajem nieruchomości komercyjnych. W skali europejskiej w 2022 wzrosły one tylko o 5%.

Popyt i podaż na wysokim poziomie

Raport PKO BP objął Warszawę oraz 8 innych dużych rynków regionalnych. Ich zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w sumie sięgnęły blisko 12,6 mln mkw. Nieco ponad 6 mln mkw to wkład stolicy i jej okolic. Pierwsza połowa 2022 przyniosła wzrost tej wartości o 416 tysięcy mkw. To o prawie 100 tysięcy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Co ciekawe z początkiem 2022 po raz pierwszy udział Warszawy w krajowych zasobach spadł poniżej 50%. Plany nowych inwestycji pozwalają założyć, że w 2023 nadal będzie się on kurczył. Wysoka podaż to nadzieja na podniesienie niskiej wartości wskaźnika “ubiurownienia” polskiego rynku pracy. Więcej nowoczesnych budynków to również impuls dla popytu.

By Jolanta Dyr (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W okresie pandemii i w miesiącach po niej najbardziej w branży komercyjnej ucierpiał popyt. Nic w tym dziwnego. Lockdown i praca zdalna skutecznie zamroziły rynek. Raport PKO BP jasno pokazuje, że poziom absorpcji wrócił do wartości sprzed pojawienia się wirusa. Wzrosty widać zarówno w perspektywie kwartalnej, jak i półrocznej. Warto podkreślić, że trend ten w tej chwili obserwowany jest tylko na rynkach Europy Środkowej. Sytuacja w USA nadal jest niestabilna, a popyt niski. Jak wspominaliśmy na wstępie, model pracy zdalnej i hybrydowej nie powiększył znacząco liczby pustostanów. Wynajmując nowoczesne biurowce, pracodawcy chcą zapewnić pracownikom maksimum komfortu i często proponują im bardziej przestronne biura. Wszystko to zgodnie z nowymi rozwiązaniami w duchu „activity based workplace”.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce posiada szerokie perspektywy rozwoju. Wiele starych budynków niszczeje i trzeba je zastąpić nowoczesnymi nieruchomościami. Mimo przemian, jakie sprowokowała pandemia, liczba pracowników biurowych w naszym kraju stale rośnie. To sprawia, że zarówno 2023, jak i dalsze lata mogą wykazywać się wysokim popytem i dzięki temu przyciągać inwestorów.

Na początku 3 kwartału 2022 średni współczynnik pustostanów wynosił niemal 14%. W skali rok do roku wartość ta oznacza znaczny wzrost, jednak już po pierwszym półroczu pojawił się pierwszy spadek liczby pustych nieruchomości komercyjnych. Mniej ich było w dużych miastach. Rzadziej puste stały też biurowce nowe lub postawione w atrakcyjnej lokalizacji. Z pewnością wpłynęła na to duża stabilność czynszów, którą obserwowano na polskim rynku jeszcze w okresie epidemicznym. Mimo osłabienia popytu czynsze w branży komercyjnej nie spadły znacząco, a obecnie notowane podwyżki nie przekraczają wspomnianej już średniej europejskiej, czyli 5% w skali roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal