Czym jest green lease?

Ludzie coraz lepiej rozumieją, że muszą wziąć odpowiedzialność za środowisko naturalne i podejmować kroki, które przeciwdziałają jego degradacji. Jednym ze sposobów są tzw. zielone umowy najmu, czyli green lease. Na czym polega ten trend?

Green lease zyskał już popularność w takich krajach jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania, czy Belgia. W Polsce również zaczyna budzić zainteresowanie, a niebawem stanie się prawdopodobnie wręcz oczekiwany zarówno przez wynajmujących, jak i zarządzających nieruchomościami.

Zielony najem wynika w sposób naturalny z trendu, jakim jest zielone budownictwo. Prowadzone od lat badania pokazują, że sektor budowlany powoduje emisję znacznej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że użytkowanie lub eksploatacja budynków w Europie odpowiada za ok. 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji CO2. Z kolei produkcja materiałów budowlanych, ich transport oraz inne procesy budowlane powodują ślad węglowy, który stanowi kolejne 11 proc. wszystkich emisji dwutlenku węgla. Niemal połowa zużycia surowców przypada na budynki, 33 proc. zużycia wody oraz 35 proc. produkcji odpadów. Aby przeciwdziałać skutkom tego zjawiska, Unia Europejska od lat szuka rozwiązań i wprowadza regulacje, które mają promować zielone, zrównoważone budownictwo, które zredukuje ślad węglowy pozostawiany przez branżę budowlaną. Zmiany na rynku budowlanym są konieczne, aby udało się zrealizować strategię UE na rzecz klimatu, zgodnie z którą do 2050 roku Europa będzie neutralna klimatycznie.

Wyznacznikiem budownictwa ekologicznego są certyfikaty przyznawane budynkom, które odnoszą się do aspektów związanych z efektywnością energetyczną, użytkowaniem i gospodarowaniem zasobami wodnymi, gospodarowaniem odpadami, a nawet dobrostanem pracowników, jeśli chodzi o powierzchnie biurowe. Certyfikaty przyznawane są zarówno nowym budynkom, jak i tym już istniejącym, które wprowadziły proekologiczne zmiany i modyfikacje. Wśród przyznawanych certyfikatów wymienić można brytyjski BREEAM, amerykański LEED, francuski certyfikat HQE, czy niemiecki DGNB. Najemcy, decydując się na dany lokal, coraz częściej oczekują, że budynek będzie posiadał powyższe certyfikaty.

Czym, więc jest green lease? Jest to umowa najmu, której celem jest zadbanie o interesy najemcy oraz wynajmującego w kwestii efektywności energetycznej budynku, gospodarowania wodą, wykorzystywania przyjaznych środowisku materiałów budowlanych oraz sposobów użytkowania powierzchni komercyjnych. Celem jest zarówno dbałość o środowisko, jak i generowanie oszczędności na kosztach eksploatacyjnych. Przedsiębiorca, który decyduje się wynająć biuro w ekologicznym budynku, na mocy zielonej umowy najmu zobowiązany jest na przykład optymalizować zużycie energii elektrycznej, z umiarem korzystać z klimatyzacji, ograniczać zużycie wody, stosować przyjazne środowisku środki czystości, segregować odpady. Deweloper lub zarządca nieruchomości również musi zadbać o realizowanie zasad zrównoważonego rozwoju, na przykład poprzez zapewnienie przy biurowcu stacji ładowania samochodów elektrycznych, miejsc na rowery, szatni, czy pryszniców, aby zapewnić pracownikom przyjeżdżającym do pracy rowerem komfortowe warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal