Zakres obowiązków pośrednika w obrocie nieruchomościami

Znalezienie odpowiadającej naszym potrzebom nieruchomości często przysparza wielu trudności, związanych przede wszystkim z ceną i warunkami najmu. O ile wtórny rynek mieszkaniowy obfituje w oferty wynajmu wielu mieszkań w różnym standardzie, o tyle rynek powierzchni komercyjnych zamyka się w o wiele węższych ramach. Poszukując lokalu komercyjnego z myślą o prowadzonej przez nas działalności – na przykład pomieszczenia biurowego, gabinetu lekarskiego, lokalu sklepowego lub magazynu, pamiętając o tym, że zazwyczaj umowa najmu w takim wypadku zawierana jest na okres od trzech do pięciu (a nawet dziesięciu) lat, warto dokładnie przemyśleć kwestię jego wielkości, parametrów technicznych i budowlanych oraz lokalizacji.

Obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomościami

fot. dolgachov/bigstockphoto.com

W skutecznym poszukiwaniu interesującego nas lokalu może pomóc pośrednik nieruchomości. Skorzystanie z jego usług nie tylko umożliwi nam znalezienie nieruchomości odpowiadającej naszym potrzebom, ale również pozwoli na zaoszczędzenie czasu, a czasami pieniędzy. Zaletą współpracy z pośrednikiem będzie ponadto możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie lokalnego rynku nieruchomości oraz pewność i bezpieczeństwo zawieranej transakcji.

Na co możemy liczyć zwracając się do pośrednika?

Działalność pośredników lub biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami*. Podstawowym obowiązkiem pośrednika jest wykonywanie działań zmierzających do zawarcia przez strony (wynajmującego i najemcy) umowy najmu określonej nieruchomości, z zachowaniem ochrony interesów klienta, jednak jak wskazuje ustawa, szczegółowy zakres czynności, a więc również obowiązków pośrednika, wskazuje sporządzona w formie pisemnej, umowa pośrednictwa.

Zgodnie z powyższym, obowiązki pośrednika nieruchomości każdorazowo określane są przy zawieraniu umowy i w zależności od wachlarza oferowanych przez niego usług oraz zapotrzebowania klienta, mogą obejmować poradnictwo, wyszukanie odpowiedniej oferty, a nawet pomoc formalną przy zawieraniu umowy najmu. W przypadku poszukiwania lokalu komercyjnego, do standardowych zadań pośrednika należeć będzie: ustalenie wymagań i oczekiwań przyszłego najemcy względem zakresu pośrednictwa oraz poszukiwanego lokalu, tj. lokalizacji, wielkości, stanu technicznego (pomieszczeń, instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej itp.), ewentualnego wyposażenia i możliwości finansowych, aktywne poszukiwanie i zestawienie ofert, skojarzenie stron oraz pomoc w zawarciu umowy najmu.

Określając wymagania klienta, pośrednik powinien dokładnie zapoznać się z rodzajem działalności, jaka będzie prowadzona w wynajmowanym lokalu – pozwoli mu to na szczegółowe określenie kryteriów, a tym samym jeszcze trafniejszy wybór ofert. Szukając konkretnych propozycji wynajmu, powinien on dołożyć wszelkich starań, korzystając na przykład z wszystkich dostępnych mu źródeł informacji (baz danych). W zależności od zapisów umowy pośrednictwa, pośrednik może towarzyszyć klientowi w spotkaniach z właścicielami nieruchomości, brać udział w negocjacjach warunków najmu, takich jak czas trwania umowy, wysokość, struktura i sposób regulowania opłat, koszty adaptacji lokalu do potrzeb najemcy, kwestie bieżących napraw i remontów itp., a także pomóc w dokonaniu formalności związanych z zawarciem transakcji.

Wielu pośredników, w ramach umowy zawartej z klientem, ma ponadto w obowiązku sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości – wpisu do księgi wieczystej, ewentualnego stanu zadłużenia oraz praw do lokalu strony wynajmującej.

______________________________
*Art. 180 – 181 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 Nr 115 poz. 741).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal