Wynajem gabinetów na godziny

Pomysł wynajmowania gabinetów na godziny pojawił się na rynku nieruchomości kilka lat temu. Szybko zyskał spore zainteresowanie i okazał się strzałem w dziesiątkę. Z propozycji korzystają nie tylko osoby wykonujące wolne zawody. Popularnością cieszy się również wśród właścicieli małych przedsiębiorstw oraz firm rekrutacyjnych, a nawet lekarzy. Coraz częściej korzystają z niego osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą. Idea wynajmu gabinetów na godziny, znana również pod pojęciem coworkingu (z ang. współpraca, współdzielenie powierzchni), rozpowszechniła się także wśród osób realizujących zlecenia dla zagranicznych korporacji.

Wynajem gabinetu na godziny

fot. bigstockphoto.com

Coworking posiada wiele zalet. W wielu przypadkach obniża koszty prowadzenia działalności. Wynajęcie lokalu dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z biznesem bywa poważnym wydatkiem. Wielu wschodzących przedsiębiorców zwyczajnie nie może sobie na taki koszt pozwolić, rozkręcają więc interes we własnych domach. Wielu lekarzom zwyczajnie nie opłaca się inwestować we własny gabinet, w którym pacjentów przyjmowaliby tylko raz w tygodniu. Z drugiej strony, we własnym mieszkaniu czyha mnóstwo rozpraszaczy. Ponadto, czasem niezbędne jest spotkanie z kontrahentami czy klientami.

Wynajem biura czy nawet gabinetu na godziny wydaje się w takiej sytuacji idealnym pomysłem. Koszty takiego rozwiązania są stosunkowo niskie, najemca płaci tylko za czas, który faktycznie spędza w lokalu. Skorzystać mogą na tym również przedsiębiorcy, których charakter pracy nie wymaga codziennej obecności w biurze. Utrzymywanie lokalu na stałe traci wówczas sens.

Gabinety wynajmowane w takim systemie często zlokalizowane są w dobrze skomunikowanych dzielnicach miast lub ich centrach. Takie umiejscowienie bezpośrednio wpływa na postrzeganie firmy przez kontrahentów. Podnosi prestiż przedsiębiorstwa. Bardzo często lokale tworzone są w jednym większym budynku. W odniesieniu do charakteru pracy freelancerów stanowi to dodatkową korzyść. Dzięki temu pozostają w kontakcie z innymi ludźmi. Bywa bowiem, że praca w domowym zaciszu, w odosobnieniu staje się w pewnym momencie męcząca.

Firmy oferujące gabinety na godziny zapewniają, że zainteresowanie tą formą stale rośnie. Wskazują, że korzysta z nich coraz więcej branż – doradcy finansowi, przedstawiciele handlowi, architekci, PR-owcy czy projektanci stron internetowych. Zdarza się, że są one wykorzystywane nawet do przeprowadzania szkoleń i konferencji firmowych. Przedsiębiorcy posiadający własne lokale korzystają z takiego wynajmu i organizują szkolenia pracownicze. Zgodnie z twierdzeniem psychologów pracy, szkolenia poza miejscem pracy są o wiele bardziej efektywne.

Czy wynajem gabinetów na godziny jest opłacalny?

Tak, o ile jest dobrze przemyślany. Generuje zdecydowanie mniejsze koszty niż wynajem długoterminowy. Zyskujemy dostęp do odpowiednio przygotowanych lokali, zaopatrzonych w niezbędny sprzęt i wyposażenie biurowe. Osoby wykonujące wolne zawody powinny jednak zastanowić się, czy przy aktualnym poziomie dochodów nie lepiej pracować w domu.

Pomysł jest też atrakcyjny dla osób oferujących powierzchnie na godziny. Wynajęcie całej powierzchni jednej firmie może się okazać kłopotliwe. Kilku najemców jednocześnie może natomiast wykorzystać całe biuro za wyższą stawkę. Pamiętać jednak należy o zapewnieniu odpowiednich warunków, tak aby zainteresować potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal