Więcej magazynów z zielonymi certyfikatami – raport PLGBC

 

Silny rozwój w sektorze budownictwa przesyłowego obserwuje się od kilku lat. W najnowszym raporcie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego zatytułowanym “Zrównoważone certyfikowane budynki 2022” ujawniono, że w 2012 roku w Polsce dostępnych było 7 mln mkw powierzchni magazynowej. Obecnie jest jej niemal 25 mln mkw, ale co ważniejsze aż 41 proc. z tego stanowią magazyny z zielonymi certyfikatami, co oznacza dbałość o środowisko przy budowie i prowadzonych działaniach przemysłowych.

W okresie od marca 2021 do marca 2022 roku udostępniono kolejne ekologiczne przestrzenie magazynowo-przemysłowe. W ciągu ostatniego roku padł rekord odnośnie do przyznania specjalnej certyfikacji ekologicznej magazynom. Otrzymało ją aż 171 budynków, a łącznie w Polsce jest ich prawie 400. Certyfikacja oznacza, że w danym budynku są wprowadzone ekologiczne technologie, a budowa przebiegła zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju.

Na świecie wyróżnia się kilka typów takich certyfikatów. Na rynku amerykańskim jest to LEED, natomiast w Polsce najczęściej stosuje się brytyjski certyfikat BREEAM. Zgodnie z danymi podanymi przez Newmark Polska większość ekologicznych budynków wyposażona jest w panele fotowoltaiczne. Jeśli ich nie ma, to dachy przygotowane są w taki sposób, aby móc je zamontować, gdy zajdzie taka potrzeba. Coraz częściej budynki przemysłowe stosują też systemy do magazynowania oraz filtracji wody deszczowej, którą można wykorzystywać do podlewania roślinności oraz do spłukiwania toalet.

Zgodnie z informacjami Cushman & Wakefield, w pierwszym kwartale 2022 roku w Polsce była rozpoczęta rekordowa liczba inwestycji związanych z magazynami. Budowano wtedy aż 4,8 mln mkw. powierzchni magazynowych, choć standardowy popyt wynosi około 1,5 mln. Niemniej eksperci spodziewają się dużego wzrostu zainteresowania tego typu budynkami, więc nowe powierzchnie szybko powinny być wykorzystane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal