Więcej biur mimo pandemii

Wydawałoby się, że popularyzacja pracy zdalnej w 2020 roku sprawi, że aktywność deweloperów w segmencie przestrzeni biurowych spadnie. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Pandemiczny rok przyniósł Warszawie dwa razy więcej biur niż rok 2019.

Jak szacuje firma Walter Herz, w dużych polskich miastach w 2020 roku powstało 680 tys. m kw. biur. Najbardziej aktywny w tym segmencie była firma deweloperska Echo Investment, która wybudowała 108 tys. m kw. powierzchni. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Skanska (85 tys. m kw.), Ghelamco (75 tys. m kw.), HB Reavis (65 tys. m kw.) i Golub Gethouse (48 tys. m kw.).

Prestiżowe adresy biurowe w Polsce

fot. pinky pills/bigstockphoto.com

Nowe biurowce w Warszawie

Warszawa to siedziba największej liczby firm w Polsce, więc i zapotrzebowanie na biura jest największe. W tym roku oddano do użytku szereg nowych inwestycji. Są to głównie: Mennica Legacy Tower, Varso Palace, The Warsaw HUB i Chmielna 89. Łącznie w stolicy przybyło więc aż 335 tys. m kw. biur.

W tym roku deweloperzy planują skończyć biurowce, takie jak Warsaw Unit, Fabryka Norblina i Generation Park Y. Wydane zostały także kolejne pozwolenia na budowę, co pozwala przypuszczać, że rok 2021 zakończy się jeszcze większą liczbą oddanych metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

Oddane inwestycje w innych miastach Polski

Co prawda, inne miasta Polski nie dorobiły się aż tylu nowych biur, ale w wielu z nich zakończono także znaczące inwestycje. W Krakowie firmy mogą już zajmować Unity Centre czy DOT Office L1, we Wrocławiu City two i Centrum Południe, w Trójmieście Olivia Prime B i Wave A, w Poznaniu Giant Office, a w Łodzi Hi Piotrkowska 155.

Widać, że deweloperzy nie skupiają się tylko na stolicy, ale inwestują w innych polskich miastach, gdzie jest zainteresowanie najmem biur.

Jaka przyszłość czeka nieruchomości biurowe w 2021 roku?

Co prawda oddanie sporej liczby biurowców jest już zaplanowane na ten rok, ale deweloperzy wciąż wstrzymują wyższą aktywność w oczekiwaniu na poluzowanie obostrzeń. Dzięki temu część firm będzie mogła wrócić do pracy hybrydowej lub stacjonarnej, a tym samym wzrośnie popyt na najem powierzchni biurowych.

Deweloperzy  biorą również pod uwagę fakt, że część inwestycji będzie musiała zostać przekształcona, aby dostosować się do wymagań swoich najemców i konieczne będzie np. zainstalowanie szafek, które umożliwią przechowywanie rzeczy rotującym pracownikom czy mniejsze biurka, aby można było zachować między nimi zalecany dystans.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal