Wellness w biurowcach

Dostosowywanie miejsc pracy do potrzeb pracowników, w tym tych związanych z rozrywką i relaksem, jest coraz silniejszym trendem, szczególnie wśród dużych, międzynarodowych firm. Ewoluuje on do coraz wymyślniejszych form, ogólnie znanych jako wellness.

Jest to już właściwie nie tylko moda, lecz nowa gałąź gospodarki generująca coraz wyższe zyski. Według Wellness Global Institute rynek ten wart jest już 40 mln dolarów i wartość ta ciągle rośnie. Pod hasłem corporate wellness kryje się ogół działań, jakie podejmuje pracodawca, by zadbać o zdrowie i samopoczucie pracownika. Przekłada się to nie tylko na lepszą produktywność i kreatywność, ale również przyczynia się do pozostawania pracowników w firmie. Coraz więcej firm boryka się z problemem niedoborów kadrowych, szczególnie wśród wyspecjalizowanych pracowników. Z drugiej strony pracujemy coraz dłużej, jesteśmy zestresowani, a to przekłada się negatywnie na jakość wykonywanych zadań. Z tego powodu firmy chcąc zatrzymać lub ściągnąć do siebie pracowników, decydują się na niekonwencjonalne rozwiązania, np. tworząc pokoje relaksu z fotelami do masażu, konsolami do gier, ściankami wspinaczkowymi, hamakami czy kanapami.

Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Zdrowie pracownika jest dla pracodawcy istotne również dlatego, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest dla firmy niekorzystne. Poza tym zmianę podejścia do zdrowia i pracy obserwuje się w całym społeczeństwie. Mimo że pracujemy dłużej, poprawia się nasza świadomość na temat konieczności zachowania równowagi między pracą a czasem wolnym. Dodatkowo coraz częściej szukamy optymalnych rozwiązań, aby praca nie zabierała nam tyle czasu, była mniej uciążliwa i stresująca. Praca jest ważna, jednak dużo ważniejsze od niej jest zdrowie i dobre samopoczucie.

Do rozwiązań wellness zaliczyć należy nie tylko wspomniane wcześniej, nieco niekonwencjonalne rozwiązania, ale również inne, na pozór niezauważalne, które w efekcie mają poprawić ergonomię pracy. Chodzi tu o stosowanie materiałów wygłuszających hałas, kolorów wnętrz działających uspokajająco, roślin, oraz mebli biurowych, które znacznie poprawiają komfort pracy. O ile regulowane krzesła, podnóżki, czy podpórki pod rękę są już standardem, to biurka umożliwiające pracę na stojąco są dopiero nowością, która nieśmiało wkracza do biur.

Kolejnym elementem zaliczanym do corporate wellness jest tzw. smart working, czyli elastyczniejsza od siedzenia za biurkiem forma wykonywania obowiązków służbowych. W tym systemie pracownik może wykonywać pracę z miejsca ustalonego wcześniej z pracodawcą, w tym również z pokoi wyposażonych w kanapy, hamaki czy wygodne fotele.

W ramach strategii wellness w miejscach pracy powstają również siłownie i kantyny, stają automaty ze zdrową żywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal