Sytuacja na rynku biurowym w Polsce – II kwartał 2023

Firma JLL zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami i inwestycjami udostępniła raport dotyczący rynku biurowego w Polsce. Okazuje się, że stoi on obecnie w obliczu wielu wyzwań i zmian. Nadchodzi luka w nowej podaży, która jednak nie wydaje się punktem kulminacyjnym dla sytuacji na rynkach regionalnych. Od ponad roku głośno mówi się o nadchodzącej luce nowej na rynku biurowym w naszym kraju. Początkowo skupiano się na stolicy, ale obecnie spowolnienie ze strony deweloperów jest widoczne również w innych województwach.

Aktualna sytuacja na rynku

Jednym z głównych powodów ostrożności deweloperów jest wzrost kosztów finansowania materiałów budowlanych, co wpływa na opóźnienia w rozpoczęciu nowych inwestycji. Jednak to nie jedyne wyzwanie, z jakim się borykają. Wiele firm uzależnia start budowy od pozyskania kluczowego najemcy, co często stanowi problem w obecnych warunkach rynkowych. Aktualnie w całej Polsce realizowanych jest nieco ponad 700 tysięcy m² nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego na rynkach regionalnych poza Warszawą to niecałe 500 tysięcy m². To jednak nie oznacza, że zupełnie brakuje nowej przestrzeni biurowej dostępnej do wynajmu. Poziom pustostanów utrzymuje się na stosunkowo wysokim etapie, a wskaźnik ten wzrósł na niemal wszystkich rynkach w ostatnich miesiącach.

Popyt na powierzchnie biurowe

Obecnie, blisko 40% dostępnej do wynajęcia powierzchni biurowej znajduje się w budynkach oddanych do użytku po 2019 roku. To oznacza, że liczba pustostanów w tych obiektach będzie stopniowo maleć w miarę relokacji najemców z budynków o niższym standardzie. W pierwszej połowie 2023 roku całkowity popyt na powierzchnię biurową w Polsce wyniósł nieco ponad 334 tysięcy m², co jest wynikiem zbliżonym do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Jednak struktura popytu jest złożona, z dużym udziałem renegocjacji.

Inwestycyjny potencjał

Drugi kwartał 2023 roku przyniósł wzrost stawek czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe we Wrocławiu (14,5-16 euro za m² w skali miesiąca) oraz Trójmieście (13,9-15,9 euro za m² w skali miesiąca). W pozostałych lokalizacjach czynsze pozostały na stabilnym, prawie niezmienionym poziomie. Stopy kapitalizacji w dwóch głównych rynkach biurowych w dwóch dużych stolicach województw, Krakowie i Wrocławiu, utrzymały się na poziomie 6,25%. To sugeruje, że inwestorzy wciąż widzą tam potencjał.

Wnioski

Podsumowując, rynek biurowy w Polsce przeżywa obecnie okres zmian. Wiele zauważalnych wyzwań dotyczy w szczególności rynków regionalnych. Obserwowane zmiany w popycie i cenach czynszów oraz rosnące stopy kapitalizacji wskazują na to, że rynek dostosowuje się do nowej rzeczywistości. Deweloperzy i inwestorzy muszą pozostać elastyczni i reagować na zmieniające się warunki, aby wykorzystać potencjał aktualnej sytuacji na rynku biurowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal