Spółka cywilna a umowa najmu

Wynajem powierzchni magazynowych czy biurowych jest podstawową formą prowadzenia działalności stacjonarnej. Rzadko firma posiada nieruchomość na własność. Pamiętać jednak należy, że najem wymaga podpisania stosownej umowy, która jasno wskaże obowiązki i prawa najemcy. Ze względu na różne formy prawne właściciele lokali użytkowych często są zdezorientowani. Poniżej podpowiadamy, jak wygląda ta procedura w przypadku wynajmowania powierzchni spółce cywilnej.

Dla osoby, która wynajmuje nieruchomość, spółka cywilna to najbezpieczniejszy wybór, gdyż wszyscy wspólnicy ponoszą odpowiedzialność i łatwiej o egzekucję należności. Ale umowa najmu powinna być dopasowana, albowiem zasady funkcjonowania spółki cywilnej różnią się o od tych, jakie obowiązują w przypadku spółki z o.o czy spółki jawnej. Spółki cywilne nie widnieją w KRS i nie można sprawdzić osób ją reprezentujących. Informacje na temat spółki można jednak sprawdzić w bazie REGON lub CEIDG.

Podpisanie umowy najmu

Kzenon/bigstockphoto.com

Dlatego bardzo ważne jest, by przed podpisaniem umowy o wynajem uzyskać dokument potwierdzający prowadzenie spółki cywilnej, który będzie stanowił załącznik kompletniej umowy najmu. Dane, jakie znajdują się w internecie często są sprzeczne i nie mogą być podstawą do zwierania relacji biznesowych. Bardzo istotne jest uzyskanie danych osobowych wspólników spółki, którzy nawet w razie wystąpienia z firmy nadal będą zobowiązani do przestrzegania warunków umowy. Najważniejsze jednak jest, by umowę najmu ze spółką cywilną podpisać z osoba do tego upoważnioną. Nie każdy wspólnik może bowiem w imieniu całej spółki cywilnej zwierać takie umowy. Przy długoterminowym wynajmowaniu musi to być właściwa osoba, by uniknąć konsekwencji i kłopotów, wynikających z nieważności zawartej umowy.

Podsumowując, umowa o wynajem między firmą a spółką cywilną różni się niewiele od standardowej, ale musi zawierać dokładne dane wspólników i potwierdzenie w postacie prawnego dokumentu o istnieniu danej spółki cywilnej. Takie zabezpieczenie uchroni przed nieprzyjemnościami i zagwarantuje bezpieczeństwo obu stronom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal