Skutki ograniczenia handlu w niedziele

Ograniczenie handlu w niedziele, wprowadzone w marcu br., jest dużym wyzwaniem dla branży handlowej. Dane pokazują, że wspomniane ograniczenie okazało się niezbyt korzystne dla niektórych branż, a jego skutki nie do końca odpowiadają założeniom.

Jednym z argumentów za wprowadzeniem ustawy miało być zmniejszenie przewagi wielkich sieci handlowych nad małymi, rodzinnymi sklepami. Te ostatnie z założenia mogą pracować w niedziele niehandlowe, o ile za ladą stoi właściciel. Okazuje się jednak, że małe placówki handlowe w miesiącach z zakazem handlu odnotowały spadek obrotów – według danych firmy Nielsen było to 1-2 proc. Dane Euromonitor International wskazują, że można się spodziewać dalszego spadku – ogólnie o 5,1 proc., a w przypadku małych sklepów spożywczych nawet 6,3 proc. Prognozuje się też zamknięcie ok. 2 tys. małych placówek.

Anna Kraynova/bigstockphoto.com

Jeśli chodzi o centra handlowe, w ciągu pierwszych 11 tygodni obowiązywania zakazu, czyli od 1 marca do 20 maja (raport Retail Institute) odwiedziło je o 2,75 mln osób mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Badanie ShopperTrak National Index wskazuje na spadek o 3,2 proc. od początku roku – a spadek ten byłby jeszcze większy, gdyby nie wziąć pod uwagę stycznia i lutego, gdy zakazu jeszcze nie było. Negatywne skutki są odczuwalne zwłaszcza w przypadku punktów usługowych i gastronomicznych (spadek o niemal 20 proc.). Wynika to z faktu, że klienci raczej nie chodzą do centrów handlowych specjalnie w celu skorzystania z usług – robią to zwykle przy okazji robienia zakupów. Dlatego niektóre punkty gastronomiczne nie są wtedy otwierane w ogóle, choć teoretycznie mają taką możliwość. Wskazuje się jednak, że dzięki temu silniejszą pozycję będą miały punkty gastronomiczne zlokalizowane przy ulicach handlowych.

Na razie duże galerie handlowe nie narzekają na brak najemców i nie mają większych problemów z renegocjacją umów. Jednak prawdziwym wyzwaniem będą kolejne lata – 2019, gdy sklepy mają być otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu, oraz 2020 – gdy zakaz handlu będzie obowiązywał w niemal wszystkie niedziele poza kilkoma wyjątkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal