Rynek nieruchomości magazynowych rośnie, ale w mniejszych miastach

Do tej pory dostępne powierzchnie magazynowe były skupione w polskich miastach z tak zwanej Wielkiej Piątki, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Jednak aktualnie nastąpiła zmiana i co raz więcej firm lokuje swoje magazyny także w mniejszych miastach. Skąd ten trend?

Nieruchomości magazynowe są potrzebne większości dużych firm do składowania surowców, komponentów czy w końcu gotowych produktów. Do tej pory były one zlokalizowane tam, gdzie siedziby tych firm, czyli w pobliżu dużych miast.

Magazyn - kupić czy wynająć?

Małe miasta magazynami stoją

Eksperci nie mówią jeszcze o nowym trendzie na rynku nieruchomości magazynowych, ale są już pierwsze przesłanki, które mogą go zapoczątkować. Największe firmy, takie jak  Panattoni, 7R czy Hillwood Polska, które budują lub wynajmują magazyny, lokalizują swoje inwestycje w mniejszych miejscowościach. Przykładowo, Hillwood Polska zbudował ogromne centrum logistyczne dla Zalando Lounge nie w Warszawie czy Wrocławiu, ale w Olsztynku koło Olsztyna.

Większe zainteresowanie inwestorów mniej popularnymi terenami wynika głównie z rosnącej ceny gruntów w dużych miastach. Biorąc pod uwagę to, że na centrum logistyczne potrzeba ogromnej działki, dużo bardziej opłaca się kupić ją na Warmii czy Podkarpaciu.

Do obsługi magazynu jest oczywiście potrzebna kadra i do tej pory to była największa przeszkoda w lokowaniu inwestycji poza obszarem aglomeracji. Wciąż jednak powstają nowe ciągi komunikacyjne, które pozwalają szybko i bezpiecznie dotrzeć pracownikom magazynów do pracy.

Zagraniczny popyt na polskie magazyny rośnie

Głównymi inwestorami zainteresowanymi powierzchniami magazynowymi w Polsce są oczywiście podmioty z zagranicy. Szczególne znaczenie mają przedsiębiorcy z Korei Południowej, którzy w pierwszym półroczu zeszłego roku zawarli transakcje na rynku magazynowym o łącznej wartości 374 mln euro. To pokazuje, że Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem na inwestycje w ten obszar.

Szczególnie samorządy mniejszych gmin są przychylnie nastawione na inwestorów zagranicznych i proponują im szereg ulg i ułatwień, które zachęcą do lokowania na ich terenie magazynów. To dodatkowe źródło wpływów do budżetu gminy, a także szansa na zatrudnienie lokalnej ludności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal