Rynek nieruchomości komercyjnych w 2020 roku

Na początku 2020 roku ceny mieszkań szybowały do góry, rynek najmu był w rozkwicie, a firmy inwestowały w coraz większe biura. A potem przyszła pandemia, która wywróciła także rynek nieruchomości komercyjnych do góry nogami. Jaki był 2020 rok? Podsumowuje Soren Radian Olsen, dyrektor oddziału rynków kapitałowych Markets, Cushman & Wakefield.

W Polsce w 2020 roku największą popularnością w kategorii nieruchomości komercyjnych cieszyły się powierzchnie magazynowe.

Wynajem magazynów

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Dobre otwarcie i zamknięcie na rynku nieruchomości

Początek zeszłego roku to okres prawdziwego prosperity na rynku nieruchomości komercyjnych. Jego wartość w pierwszym kwartale była drugim najlepszym wynikiem w historii, a wartość inwestycji sięgnęła 1,72 mld euro.

Niespodziewanie dobrze skończył się również rok 2020, bo już wtedy wiedzieliśmy, że rozpoczyna się proces szczepień, co daje nadzieję na powrót do normalności w 2021 roku.

Podczas pandemii rynek nieruchomości komercyjnych nie ucierpiał w tak dużym stopniu, jak można by się było tego spodziewać. 2020 rok był gorszy od 2019 roku tylko o 25%, jeśli porównamy wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce. Największy udział w nim ma sektor logistyczny, który jest odpowiedzialny aż za ponad 50% wszystkich operacji.

Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych u naszych sąsiadów

Eksperci z Markets, Cushman & Wakefield podsumowali także sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. Czechy ucierpiały najbardziej, bo przez COVID-19 liczba transakcji spadła aż o 63% w porównaniu z 2019 rokiem. Na Słowacji było lepiej, bo wolumen spadł o 37%, ale oprócz koronawirusa wpływ na to miało nasycenie rynku powierzchnią biurową i handlową. Na Węgrzech w ciągu ostatnich pięciu lat sektor nieruchomości komercyjnych rozwijał się bardzo dobrze, notowany spadek więc jest niewielki i podobny jak w Polsce, bo wynosi 25%. W Rumunii nie odnotowano znaczącego wpływu na wolumen transakcji.

Analitycy podsumowują, że rok 2021 będzie rokiem powierzchni magazynowych – to one najłatwiej znajdą najemców. Wysoka aktywność inwestycyjna na całym rynku powinna się utrzymać. Jednak trudno oczywiście być pewnym swoich prognoz, kiedy nie wiadomo, kiedy pandemia koronawirusa się skończy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal