Rośnie popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie

W zeszłym roku (2017) w stolicy powstało aż 27 biurowców, których powierzchnia wynosiła 275 tys. mkw., a wolumen translacji przekroczył ponad 820 tys. mkw. Obecnie w Warszawie znajduje się ponad 5,2 mln mkw. powierzchni przeznaczonej na biura.

Najwięcej inwestycji pojawia się w ścisłym centrum, jak również na Mokotowie. Bieżący rok odnośnie rynku biurowego w Warszawie ma być tak samo udany. Obecnie w budowie znajduje się 810 tys.mkw., które zostaną na pewno wykorzystane. Ciekawe inwestycje, które zostały oddane w ubiegłym roku, to między innymi projekt Wronia 31 firmy Ghelamco, West Station dewelopera HB Travis, Ethos na placu Trzech Krzyży, lub pierwszy budynek należący do kompleksu Generation Park firmy Skanska.

Popyt na powierzchnie biurowe

fot. zhudifeng/bigstockphoto.com

Z danych zebranych przez firmę Colliers wyczytać można, że najwięcej nowych powierzchni biurowych pojawiło się na Mokotowie (72,3 tys. mkw. – 6 nowych projektów), Żwirki i Wigury (62,2 tys.mkw, z czego prawie 55 tys. mkw. zajmuje park biurowy Business Garden), jak również w strefie Centrum (52,5 tys. mkw.). Największe z nich to West Station (35 tys. mkw.), D48 (ponad 23 tys. mkw.), pierwszy budynek z kompleksu Generation Park – X (ponad 20 tys. mkw.), jak również Bobrowiecka 8 (20 tys. mkw.)

Najwięcej chętnych było na lokalizacje centralne, czyli samo centrum Warszawy, jak również okolice Ronda Daszyńskiego. Sporym zainteresowaniem, pomimo wielu utrudnień, cieszy się także Mokotów. Kilka dość dużych transakcji zostało zawartych również w okolicach Alei Jerozolimskich, gdzie kupujący docenili między innymi bliskość linii kolejowej.

Obecnie trwa budowa ponad 800 tys. mkw. powierzchni biurowej. Część z tychże prac miała swój początek jeszcze w 2017 roku i na początku roku bieżącego, dlatego proces ich komercjalizacji może trwać jeszcze do 2 lat. Jak przekonują eksperci, tak duża powierzchnia biurowa z pewnością zostanie wchłonięta.

Z przeprowadzonych obserwacji wynika jednoznacznie, że 2018 rok na pewno będzie podobny do 2017 roku. Niewątpliwie najbardziej istotne będą pierwsze dwa kwartały, niemniej jednak ten pierwszy będzie napędzany końcówką poprzedniego roku. Wysoka aktywność i spora liczba zapytań klientów pozwalają wysunąć wniosek, że będzie to dobry rok na warszawskim rynku, dotyczącym powierzchni biurowych.

daniem ekspertów z Colliers International w roku 2018 nie powinny nastąpić duże zmiany cenowe. Średni czynsz w centralnej lokalizacji to przedział pomiędzy 15-16 euro a 22-22,5 euro. Zdarza się, że kwota ta przekracza podaną stawkę, a w niektórych przypadkach może sięgnąć nawet 25 euro, ale są to powierzchnie bardzo specyficzne i niezwykle reprezentacyjne. Za lokalizację poza centrum trzeba będzie zapłacić między 10 a 15 euro w zależności od konkretnego rejonu. Na Mokotowie to przedział pomiędzy 10 a 15 euro, na Alejach Jerozolimskich pomiędzy 12 a 15 euro. Sporo niewykorzystanego potencjału ma nadal Żoliborz, gdzie obserwowany jest znaczny deficyt powierzchni biurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal