Rewitalizacja starych nieruchomości komercyjnych

Ilość gruntów, szczególnie w centrach miast, na których deweloperzy mogą lokować swoje inwestycje, jest mocno ograniczona. Z tego powodu, coraz częściej, zamiast szukać terenów pod nowe budynki wolą odrestaurować te już stojące, które zajmują czasem najlepsze lokalizacje w mieście.

Budynki, gdzie dawniej mieściły się fabryki, biura lub obiekty o przeznaczeniu handlowym, niszczeją przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, stojąc przy głównych miejskich arteriach. Ich wartość rynkowa nie jest zbyt wysoka, jednak ciężko znaleźć inwestora, który chciałby poświecić swój czas i środki na doprowadzenie takiego budynku do współczesnych standardów nieruchomości komercyjnych.

Biker1960/bigstockphoto.com

Na przykład we Wrocławiu na przykład inwestor kupił biurowiec z czasów PRL, by wyburzyć go, a następnie w jego miejsce postawić nowoczesny obiekt handlowy. Identycznego zakupu dokonano w Katowicach. Dawny budynek PKO został rozebrany, a na gruncie po nim staną dwa nowoczesne wielofunkcyjne obiekty komercyjne. Budynek wraz z działką został kupiony za 29 mln zł. Czasami bowiem rozbiórka budynku i postanowienie nowego obiektu okazują się bardziej opłacalne niż rewitalizacja tego stojącego.

Budynki z okresu PRL charakteryzuje raczej nieciekawy wygląd, toteż takie właśnie obiekty są najczęściej przeznaczane pod rozbiórkę. Na rewitalizację mogą liczyć budynki młodsze, 15-20 letnie, albo takie, które przedstawiają jakąś wartość architektoniczną. Na przykład w Gdyni, w centrum miasta, niedawno sprzedano budynek będący kiedyś siedzibą banku PKO. Z uwagi na jego zabytkową wartość zdecydowano się na rewitalizację z zachowaniem wszystkich charakterystycznych elementów budynku. Lokalizacja i wielkość gmachu zdecydowały, że powstanie w tym miejscu hotel. Budynki dwudziestoletnie nie są wiele warte, a ich cena uzależniona jest w większości od wartości gruntu, na którym stoją. Obiekty zabytkowe natomiast osiągają znacznie wyższe ceny. Inwestor musi się liczyć dodatkowo z koniecznością ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, podczas wykonywania jakichkolwiek prac remontowych w takim budynku.

Według rankingów nasz kraj jest najatrakcyjniejszym rynkiem nieruchomości komercyjnych w tej części Europy. Inwestycje powstają w rekordowym tempie i ilości – samej powierzchni magazynowej buduje się w tej chwili około 1,3 mln mkw. Rosnące zainteresowanie powierzchniami komercyjnymi będzie skutkowało większym popytem na takie nieruchomości, które można nabyć w atrakcyjnej cenie, w najlepszej lokalizacji w mieście. To, czy będą odnawiane czy wyburzane, zależeć będzie od cech budynku, ale przede wszystkim od decyzji inwestora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Znajdź idealny lokal