Praca zdalna a wynajem biur

Choć gospodarka już ruszyła a panika spowodowana pandemią nieco zmalała, to wiele małych firm, ale również dużych korporacji, wciąż odsyła swoich pracowników do domu, aby tam, zdalnie, wykonywali swoje obowiązki. Nagle okazało się, że taki tryb pracy jest możliwy, a co więcej – wygodniejszy dla obu stron. Czy pracownicy wrócą jeszcze do biur?

Biurowce będą niepotrzebne?

Przez ostatnie lata na rynku powstało bardzo dużo biurowców. Nie ma się jednak co dziwić – był na nie popyt. Korporacje ścigały się w tym, która z nich ma lepszą i większą przestrzeń dla pracowników. Teraz jednak, z powodu pandemii, większość biur stoi pustych. Pracownicy zostali odesłani do pracy zdalnej, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Pytanie brzmi – do ilu biurowców wrócą ludzie? Okazuje się bowiem, że praca zdalna jest wygodna i opłacalna dla obu stron – pracownika oraz korporacji. Wynajem przestrzeni biurowej, opłacanie mediów, sprzątanie biurowców – to wszystko kosztuje niemałe pieniądze. Kiedy ludzie pracują z domu, koszty te są o wiele mniejsze – bliskie zeru. To może być mocny argument za rezygnacją z biurowców dla firm, które w czasach kryzysu z pewnością będą szukały oszczędności.

Klienci szukają rozwiązań online

Decyzja o pozostawieniu pracowników w domu na pewno będzie podyktowana również faktem, że czas, w którym gospodarka niemal stanęła, uzmysłowił wielu ludziom, że większość spraw można załatwić przez internet – nie ruszając się z domu. Tu dobrym przykładem będą biura nieruchomości. Z pewnością znajdzie się paru chętnych na to, by odwiedzić takie miejsce, jednak wielu klientów będzie wolało udać się na wirtualny spacer po mieszkaniu a potem telefonicznie i internetowo załatwić większość formalności. To dla nich oszczędność czasu, a ostatnie wydarzenia w kraju uzmysłowiły ludziom, że takie rozwiązania też istnieją i są równie dobre – a może nawet lepsze? W sytuacji, w której klienci będą załatwiali sprawy z firmą poprzez internet, a nie osobistą wizytę w biurze deweloperskim, nie ma sensu tego biura utrzymywać. Warto przynajmniej ograniczyć metraż, a większość pracowników wysłać do domu, by zdalnie obsługiwali klienta.

Rynek nieruchomości biurowych na razie stabilny

Na ten moment nie widać gwałtownego wycofywania się z najmu powierzchni biurowych przez duże firmy. Może się to jednak w przyszłości zmienić – tym bardziej, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a kryzys ekonomiczny trwa. Wiele przedsiębiorstw, z uwagi na przedłużającą się trudną sytuację, może zacząć szukać oszczędności właśnie w tym sektorze. Specjaliści przewidują jednak, że te firmy, które wynajmowały biura od dłuższego czasu, nie zrezygnują na razie z najmu. Możliwe jest jednak, że przedsiębiorstwa, które dopiero zastanawiały się nad wynajęciem powierzchni biurowej na razie się wstrzymają.

Pandemia zmieniła bardzo wiele w krótkim czasie. Czy kolejną rzeczą, do której trzeba się będzie przyzwyczaić, będzie praca zdalna? Tego nie wiadomo. Na ten moment nie widać paniki na rynku nieruchomości biurowych, jednak sytuacja w każdej chwili może się zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal