Popyt na biura znowu wzrasta

Jeszcze dwa lata temu wśród deweloperów, inwestorów i pracodawców mówiło się, że biura nie będą już więcej potrzebne, a segment najmu powierzchni biurowych upadnie. Przez okres pandemii wychwalana zaczęła być bowiem praca z domu, podczas gdy biurowce świeciły pustkami. Dziś jednak można już mówić, że rynek dojrzał do zmian, ponieważ popyt na biura znowu rośnie. Firmy szukają dodatkowych powierzchni, a na popularności zyskują elastyczne rozwiązania. W efekcie zmożonego zainteresowania biurami rosną również czynsze za ich wynajem.

Popyt na biura w górę

W 2022 r. w Europie wynajęto łącznie 12,6 mln mkw. powierzchni biurowej, co oznacza 15-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego, bowiem jeszcze w 2021 roku wielu pracowników pracowało zdalnie z powodu pandemii. W górę poszybowały również czynsze. W IV kwartale 2021 odnotowano wzrost o 6,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest najsilniejszym rocznym odbiciem od połowy roku 2008. Te podwyżki pozwoliły segmentowi najmu powierzchni biurowych częściowo skompensować korektę cen wynikających z rosnących stóp procentowych.

Najbardziej pożądana zielona powierzchnia biurowa

Oprócz tego, że firmy pragną zwabić swoich pracowników powrotem do biur, dążą również do realizacji nowych celów klimatycznych, co doprowadziło do nagłego wzrostu popytu na zieloną powierzchnię biurową. Dynamicznie rośnie bowiem potrzeba wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju. Dzięki „zielonemu” podejściu najemca otrzymuje budynek innowacyjny, integrujący społeczność, zapewniający optymalizację kosztów eksploatacyjnych i dopasowany do polityki rozwoju przedsiębiorstwa. Podaż w tym segmencie jest jednak ograniczona głównie ze względu na  rosnącą inflację i wyższe koszty finansowania, które odstraszają deweloperów. Sytuacja ta zaczęła hamować działalność budowlaną. W ubiegłym roku do użytku oddano 4,3 mln mkw. powierzchni biurowych, czyli o 0,5 mln mkw. mniej niż w roku 2021. Co więcej, powierzchnie biurowe znajdujące się obecnie w budowie są na najniższym poziomie od 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal