W czasie gdy rynkiem nieruchomości mieszkalnych targają niepokoje, branża komercyjna wyraźnie podnosi się z postpandemicznego zastoju. Zarówno popyt, jak i absorpcja w pierwszej połowie 2022 była najlepsza od momentu lockdownu. Potwierdzają to dane zebrane przez PKO BP. Co za tym idzie, w naszym kraju spada liczba pustostanów. Model pracy zdalnej nie zagroził branży tak bardzo, jak się spodziewano. Wyraźnie pozytywne jest też utrzymanie stabilnych czynszów za wynajem nieruchomości komercyjnych. W skali europejskiej w 2022 wzrosły one tylko o 5%.
Popyt i podaż na wysokim poziomie
Raport PKO BP objął Warszawę oraz 8 innych dużych rynków regionalnych. Ich zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w sumie sięgnęły blisko 12,6 mln mkw. Nieco ponad 6 mln mkw to wkład stolicy i jej okolic. Pierwsza połowa 2022 przyniosła wzrost tej wartości o 416 tysięcy mkw. To o prawie 100 tysięcy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Co ciekawe z początkiem 2022 po raz pierwszy udział Warszawy w krajowych zasobach spadł poniżej 50%. Plany nowych inwestycji pozwalają założyć, że w 2023 nadal będzie się on kurczył. Wysoka podaż to nadzieja na podniesienie niskiej wartości wskaźnika “ubiurownienia” polskiego rynku pracy. Więcej nowoczesnych budynków to również impuls dla popytu.
W okresie pandemii i w miesiącach po niej najbardziej w branży komercyjnej ucierpiał popyt. Nic w tym dziwnego. Lockdown i praca zdalna skutecznie zamroziły rynek. Raport PKO BP jasno pokazuje, że poziom absorpcji wrócił do wartości sprzed pojawienia się wirusa. Wzrosty widać zarówno w perspektywie kwartalnej, jak i półrocznej. Warto podkreślić, że trend ten w tej chwili obserwowany jest tylko na rynkach Europy Środkowej. Sytuacja w USA nadal jest niestabilna, a popyt niski. Jak wspominaliśmy na wstępie, model pracy zdalnej i hybrydowej nie powiększył znacząco liczby pustostanów. Wynajmując nowoczesne biurowce, pracodawcy chcą zapewnić pracownikom maksimum komfortu i często proponują im bardziej przestronne biura. Wszystko to zgodnie z nowymi rozwiązaniami w duchu „activity based workplace”.
Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce posiada szerokie perspektywy rozwoju. Wiele starych budynków niszczeje i trzeba je zastąpić nowoczesnymi nieruchomościami. Mimo przemian, jakie sprowokowała pandemia, liczba pracowników biurowych w naszym kraju stale rośnie. To sprawia, że zarówno 2023, jak i dalsze lata mogą wykazywać się wysokim popytem i dzięki temu przyciągać inwestorów.
Na początku 3 kwartału 2022 średni współczynnik pustostanów wynosił niemal 14%. W skali rok do roku wartość ta oznacza znaczny wzrost, jednak już po pierwszym półroczu pojawił się pierwszy spadek liczby pustych nieruchomości komercyjnych. Mniej ich było w dużych miastach. Rzadziej puste stały też biurowce nowe lub postawione w atrakcyjnej lokalizacji. Z pewnością wpłynęła na to duża stabilność czynszów, którą obserwowano na polskim rynku jeszcze w okresie epidemicznym. Mimo osłabienia popytu czynsze w branży komercyjnej nie spadły znacząco, a obecnie notowane podwyżki nie przekraczają wspomnianej już średniej europejskiej, czyli 5% w skali roku.
Najnowsze komentarze