Najemcy powierzchni magazynowych, którzy poszukują gotowych obiektów, mają do dyspozycji coraz mniejszą bazę ofert. Buduje się coraz mniej, zmniejsza się również liczba pustostanów. Popyt jest nieznacznie większy niż rok temu, jednak w ostatnim czasie nie były zawierane duże umowy.
Eksperci z działu Badań i analiz Rynkowych CBRE opracowali raport dotyczący sytuacji na rynku przemysłowo-logistycznym w Polsce w III kwartale 2024 roku. Wynika z niego, że powierzchni magazynowej w tym okresie szukało trochę więcej przedsiębiorców niż przed rokiem.
Skala popytu na poziomie prawie 4 mln metrów kwadratowych
Od początku bieżącego roku łączny popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe sięgnął poziomu 3,8 mln metrów kwadratowych. Można mówić, że jest to podobna skala jak przed rokiem, ponieważ był on wyższy o zaledwie 17 tys., metrów kwadratowych, co przy tak dużym zainteresowaniu nie stanowi znaczącej różnicy.
W III kwartale nie były realizowane duże umowy. Największe z nich to najem 63 tys. metrów kwadratowych w Warszawie, 63 tys. metrów kwadratowych w Radomsku i 41 tys. metrów kwadratowych w Łodzi. Łącznie zapotrzebowanie wyniosło 1,1 mln metrów kwadratowych i było o 33 proc. niższe niż w II kwartale.
Popyt netto, czyli bez uwzględniania odnowień umów wyniósł 695 tys. metrów kwadratowych. Stanowi on 63 proc. wszystkich transakcji. W całym 2024 wyniósł on do tej pory 2,36 mln metrów kwadratowych.
Zmniejsza się liczba pustostanów
Z danych przedstawionych w raporcie CBRE wynika, że stopa pustostanów w skali całego kraju wyniosła 8 proc. to o 0,3 pp. mniej niż w II kwartale. Największe spadki zostały odnotowane w województwie zachodniopomorskim, mazowieckim i małopolskim.
Mniejsza powierzchnia realizowanych inwestycji
Po III kwartale bieżącego roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych oraz logistycznych wyniosły 33,3 miliony metrów kwadratowych. Oznacza to wzrost w skali roku o 9,3 proc. Dynamika wzrostów wyhamowała, jednak Polska zajmuje piąte miejsce w regionie pod względem całkowitej podaży.
W analizowanym okresie trakcie realizacji były obiekty magazynowe o łącznej powierzchni 1,94 mln metrów kwadratowych. Wartość wydaje się wysoka, jednak jest to wynik o 2 proc. słabszy niż w II kwartale i prawie 2 proc. gorszy niż przed rokiem. Najwięcej inwestycji pod względem powierzchni jest realizowanych w rejonie Wrocławia. Jest to powierzchnia przekraczająca 570 tys. metrów kwadratowych.
Znaczący spadek liczby realizowanych projektów
Duży spadek został za to odnotowany pod względem liczby projektów, których realizacja została rozpoczęta. Było ich o ponad 50 proc. mniej niż w zeszłym roku.
Prawie połowa budowanych obiektów, biorąc pod uwagę ich powierzchnię, jest realizowana spekulacyjnie. Oznacza to, że nie powstają one pod zamówienie konkretnego najemcy, a dopiero później inwestorzy będą szukać klientów zainteresowanych gotowymi obiektami.
Najnowsze komentarze