Nowe trendy w projektowaniu biur

Projekt biura – potrzebny czy nie? Na to pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Oczywiście, że potrzebny, a nawet niezbędny. Biuro to miejsce, gdzie musisz być efektywny. W dobrze zorganizowanej przestrzeni pracuje się nie tylko szybciej i lepiej, ale również przyjemniej. W jaki sposób najlepiej ją jest zaprojektować? Jakie są najnowsze trendy?

Elastyczne planowanie biura

Z ang. Activity-Based Working, czyli najnowsza metoda projektowania biura. Wynika ona z tego, że biznes zmienia się szybko a zatem i potrzeby pracowników są bardzo zmienne. Na czym polega elastyczne planowanie biura? Otóż przestrzeń ma być zaplanowana w taki sposób, aby użytkownicy biura dobrze się w nim odnajdywali w każdej sytuacji. Niezależnie od tego na jakim poziomie muszą utrzymać koncentrację przy danym zadaniu – powinni mieć zapewnione optymalne warunki. Ponadto przestrzeń ma pobudzać pokłady kreatywności u pracowników. Oznacza to, że miejsce pracy jest podzielone na strefy ciszy i skupienia, strefy gdzie pracownik może się zrelaksować albo rozerwać, strefy przeznaczone do spotkań i dyskusji pomiędzy pracownikami itd. Dobrym przykładem firmy, która korzysta z koncepcji ABW jest Google.

Wszystko jest dla ludzi?

Całe biuro dostosowane jest do potrzeb i możliwości pracujących w nim ludzi. Tzw. Human-Centered Design to metoda urządzania przestrzeni biurowej polegająca na wyjściu naprzeciw potrzebom pracowników. A zatem wszystkie przedmioty będące w biurze mają być proste w obsłudze. Poruszanie się po tym wnętrzu powinno być przyjemne i intuicyjne. Warto również pamiętać o tym, że takie biuro powinno być urządzone po prostu ładnie. W myśl tej filozofii – w pięknym otoczeniu motywacja do pracy wzrasta.

 

fot. Trang Doan/pexels

Miłość do natury w biurze?

Biophilic design to kolejna popularna metoda urządzania wnętrza. W dodatku zgodna z najnowszymi trendami, bo przecież w dzisiejszych czasach ekologia gra ogromną rolę. A zatem na czym polega ten sposób projektowania przestrzeni? Przede wszystkim postawić należy na zieleń! Pracownicy mają być otoczeni naturą, niemal tak, jakby przychodzili do ogrodu botanicznego, nie do biura. Podobno w takich warunkach efektywność ludzi wzrasta aż o 15%. Mało tego! Roślinność pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Mniej bólów głowy i piekących oczu – więcej kreatywnych pomysłów i energii do realizowania zadań służbowych.

Zwinne miejsce pracy

Agile workplace to również jeden z najbardziej popularnych trendów w biurze. Zakłada umożliwianie łatwego i szybkiego przepływu informacji między pracownikami, jednocześnie zapewniając im intymne miejsce do pracy indywidualnej. Wspiera potrzeby osób będących w biurze. Nie stawia barier. Dzięki takiej przestrzeni każdy pracownik ma możliwość szybkiej reakcji na zmiany. Jak zaprojektować takie biuro? Podzielić je na sfery – odpoczynku, do pracy zespołowej, pracy w absolutnej ciszy. W każdej takiej strefie należy zapewnić to, co umożliwi pracownikom robienie tego, czego potrzebują w danej chwili.

Miejsce pracy jest niezwykle ważne dla efektywności działania. Na szczęście wielu pracodawców zdaje sobie z tego sprawę i dąży do poprawy warunków panujących w biurze. Powyższe metody urządzania przestrzeni są bardzo skuteczne, modne i pro-pracownicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal