Nowe powierzchnie magazynowe w 2017 r.

Na terenie Polski w pierwszym półroczu 2017 roku oddano do użytku znacznie większą powierzchnię magazynów niż w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Różnica ta oscyluje w granicach 10 procent, co można uznać za bardzo duży sukces rynkowy.

W pierwszym półroczu 2017 roku do użytku publicznego oddano ponad 700 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowych, a do końca roku ta liczba ma zwiększyć się jeszcze o ponad milion metrów kwadratowych, osiągając wynik 1,7 mln metrów kwadratowych.

Dzięki odpowiednim warunkom rynkowym rozwijanie projektów magazynowych jest jak najbardziej możliwe. Sprzyja temu przede wszystkim koniunktura rynkowa. Zdecydowanie najwięcej nowych powierzchni magazynowych buduje się na terenie Warszawy (jest to ponad 300 tysięcy metrów kwadratowych), choć w tym rankingu bardzo dobrze wypadają również takie miasta jak Szczecin oraz Katowice. Rozwój powierzchni magazynowych na terenie Górnego Śląska również gwałtownie się rozwija.

Wynajem magazynów

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Pierwsze sześć miesięcy roku 2017 przyniosło na terenach Polski rekordowy wskaźnik jeśli chodzi o powierzchnię wynajmowanych magazynów, ponieważ jest to zawrotna liczna 1,82 mln metrów kwadratowych. Do tej pory nigdy nie udało się osiągnąć tak wysokiego wyniku rynkowego, a specjaliści twierdzą, że może być jeszcze lepiej. Spodziewają się tego, iż na koniec roku wynik ten może przekroczyć nawet 3 mln metrów kwadratowych, co do tej pory jest zdecydowanie najwyższym wynikiem rocznym, jeśli chodzi o wynajmowane powierzchnie magazynowe na terenach Polski. liczby stale rosną i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal tak będzie się działo.

Na koniec pierwszego półrocza 2017 roku zmalał również wskaźnik pustostanów, ponieważ wynosi on 5,9 %, a jest to wynik o 0,2 % niższy niż w roku uprzednim, co można również uznać za spory sukces. Zdecydowanie największa liczba nowoczesnych powierzchni magazynowych dostępnych w dowolnym momencie znajduje się na terenie Szczecina (wskaźnik wynosi w tym przypadku blisko 9 procent). Istnieje także wiele takich powierzchni m.in. na terenie Wrocławia. Najmniejsza liczba z kolei znajduje się w Polsce Centralnej (poniżej 1 procenta). Stawka czynszu w przypadku wynajęcia powierzchni magazynowej nie zmienia się, jest stabilna i znajduje się na dość niskim poziomie, co sprawia, że magazyny są jeszcze bardziej łakomym kąskiem na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal