Nieruchomości komercyjne – podsumowanie 2019 r. i prognozy na 2020

Podsumowania kończącego roku i prognozy na kolejne lata pojawiają się każdego roku. A zatem już jest – informacja o tym, jak w ciągu ostatnich 12 miesięcy radziły sobie na rynku nieruchomości komercyjne. Okazuje się, że ocena minionego roku dała całkiem pozytywny wynik.

Dobra sytuacja na rynku nieruchomości

Wyniki finansowe, które odnotował rynek nieruchomości w Polsce, w 2019 roku, są wprost doskonałe. Łączna kwota, na którą dokonano transakcji to około 7 miliardów euro. Największe zaangażowanie wykazali inwestorzy pochodzący z Azji oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Większy metraż powierzchni komercyjnych

Powierzchnie biurowe w Polsce zyskały aż 745 000m2. Dzięki temu ich łączny metraż przekroczył magiczny milion (wynosi dokładnie 1,1 miliona mkw). Handlowe powierzchnie również powiększyły swoje metraże – zostało wybudowanych około 315 000mkw. nowych sklepów. Łącznie, w Polsce, jest ich zatem aż 12,4 miliona mkw. W minionym roku wybudowano również bardzo dużo magazynów oraz budynków przemysłowych – 2,7 miliona mkw. To oznacza, że łączna powierzchnia tego typu budowli w Polsce wynosi już 18,4 miliona m2. 2019 rok był to również okres, w którym całkiem sporo budowli zostało zwyczajnie odnowionych i zmodernizowanych.

Prestiżowe adresy biurowe w Polsce

fot. pinky pills/bigstockphoto.com

2020 rok – prognozy

Prognozy są raczej optymistyczne, jednak istnieje kilka czynników, które mogą wpływać negatywnie na rynek nieruchomości w Polsce w nadchodzącym roku. Gospodarka światowa zwalnia tempo, pojawiają się coraz większe trudności w zatrudnieniu porządnych, zaangażowanych pracowników, a gospodarka niemiecka przechodzi lekki kryzys. Jednak w 2020 roku przewiduje się również ukończenie i oddanie do użytku kilku ważnych, długo wyczekiwanych inwestycji. Są to m.in.:

  • The Warsaw HUB,
  • Widok Towers,
  • Skyliner,
  • Mennica Legacy Tower,
  • Elektrownia Powiśle,
  • Browary Warszawskie.

Co tak naprawdę przyniesie 2020 rok? Tego nikt nie wie, jednak warto patrzeć optymistycznie. Rok 2019, mimo zapowiadanych kryzysów, upłynął pod znakiem dobrobytu w branży nieruchomości. Być może przyszły rok okaże się równie łaskawy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal