Mniej pieniędzy na nieruchomości komercyjne – raport CBRE

Pandemia nie wpłynęła silnie na rynek nieruchomości komercyjnych. Spowodowała niewielki, w porównaniu do średniej z pierwszych kwartałów lat 2017-2021, spadek. Nie brakuje inwestorów zainteresowanych przestrzeniami biurowymi oraz magazynowymi. Zmniejszyła się natomiast liczba transakcji związanych z zakupem centrów handlowych i hoteli. Rośnie także liczba inwestycji z polskim kapitałem.

Coraz więcej inwestorów na polskim rynku

Według raportu CBRE spadek wartości inwestycji, w porównaniu do średniej z pierwszych kwartałów z lat 2017 do 2021, wyniósł 1,5 procent. Mimo pandemii nie brakuje inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem. Ponad połowa transakcji na rynku nieruchomości ma europejski kapitał, a 17 procent amerykański. 9 i 5 procent stanowi natomiast kapitał z Afryki i Azji. Inwestycjami w kraju zainteresowanych jest także coraz więcej polskich inwestorów.

Mniejsze zainteresowanie centrami handlowymi i hotelami

Zainteresowaniem inwestorów cieszą się obiekty magazynowe. To efekt dynamicznego wzrostu sprzedaży internetowej, która miała miejsce w zeszłym roku. Centra logistyczne i przestrzenie magazynowe traktowane są obecnie jako pewne inwestycje. W efekcie wartość tego rynku wyniosła w pierwszych miesiącach obecnego roku 430 mln euro.

Największy, wynoszący 600 mln euro, wolumen inwestycyjny należy jednak do przestrzeni biurowych. Ich udział w rynku nieruchomości komercyjnych wyniósł 48 procent.

Klucze do lokalu na wynajem

fot. ismagilov/bigstockphoto.com

Rosnącym popytem cieszą się również inwestycje mieszkaniowe, które na razie stanowią 1 procent rynku – liczba ta nie uwzględnia jednak niewybudowanych budynków, których wartość stanowi kilkadziesiąt milionów euro.

Za skutek pandemii uznać można natomiast mniejszą liczbę transakcji związanych z zakupem hoteli i centrów handlowych. W segmencie handlowym inwestorów przyciągają natomiast parki handlowe i supermarkety spożywcze. W ten rynek w pierwszym kwartale roku zainwestowano prawie 190 mln euro.

Całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 1,25 mld złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal