Lokale użytkowe od deweloperów – gdzie i za ile?

Inwestowanie w lokale użytkowe jest obecnie mniej popularne niż w mieszkania. Najpopularniejsze są te zlokalizowane w centrach dużych miast, na parterze nowych budynków, z witrynami wychodzącymi na ulice z dużym ruchem pieszych. Obecnie w wielu nowo budowanych osiedlach poziom “0” przeznaczony jest właśnie na ten cel.

Żeby zyskać pieniądze, trzeba je najpierw wydać. Cena za metr kwadratowy lokalu użytkowego od dewelopera zależy oczywiście od lokalizacji. Zazwyczaj im większe miasto, tym jest drożej, Wysokość kosztów jest też odwrotnie proporcjonalna do odległości od centrum lub atrakcyjnych dzielnic. Serwis nieruchomości Dompress.pl przeprowadził wśród deweloperów sondę, w której wypytał ich o oferowane lokale w ich inwestycjach.

Większość cen za metr kwadratowy zawiera się w przedziale od 5500 do 9000 zł. Nie brakuje jednak także droższych inwestycji, zwłaszcza w Warszawie, gdzie zapłacić można nawet niemal 15000 (inwestycja Bliska Wola firmy J.W. Construction Holding S.A.), 13300 zł (Bielany Residence od Marvipol Development) lub 12000 zł (Stacja Kazimierz firmy Waryński S.A. Grupa Holdingowa). Wysokie ceny dotyczą także innych dużych miast, takich jak Trójmiasto (10300 zł za metr kw. w Aurze Gdańsk firmy Mill-Yon Gdańsk), Szczecin (9686 zł kosztuje metr kw. lokalu firmy Archicom S.A. w Hanza Tower) czy Wrocław (9500 zł za metr kw. w budynku biurowym Club House również należącym do Archicom S.A.). Część deweloperów deklaruje, że dopuszcza możliwość negocjowania cen.

Można również spotkać znacznie tańsze inwestycje, takie jak Miłosna Park (Home Invest) w warszawskiej dzielnicy Wesoła, gdzie metr kwadratowy kosztuje 3500 zł. Od 4000 zł zaczynają się także ceny inwestycji firmy LC Corp S.A., posiadającej budynki na Osiedlu Grzegórzecka w Krakowie, Brzeska i Nowa Tęcza we Wrocławiu oraz Mała Praga i Korona Pragi w Warszawie. Oczywiście, ostateczny koszt zależy od lokalizacji. W Katowicach na osiedlu Cztery Wieże (Activ Investment) za metr kw. lokalu zapłacić można 5000 zł, podobnie jak w inwestycjach firmy Murapol S.A: Osiedle Vivaldiego w Gdańsku, Królewskie Ogrody w Warszawie czy Nowe Winogrady w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal