Lokale biurowe w największych polskich aglomeracjach

W Polsce rynek lokali biurowych przeznaczonych na wynajem ma się coraz lepiej i nie zapowiada się w tej kwestii na zmiany. Jednak wysoka hossa w tym zakresie nie dotyczy jedynie Warszawy. Rozwijają się również i inne rynki.

Sprzyjają temu dobra kondycja gospodarcza kraju, wysokie lokaty w rankingach światowych czy zadowalające dane makroekonomiczne. W Polsce obecne zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych wynoszą niemal 11 milionów metrów kwadratowych. Ponad milion metrów kwadratowych takich powierzchni jest m.in. w Krakowie i Wrocławiu, ale zbliżają się do nich również Gdynia czy Gdańsk. Wysokiej podaży towarzyszy również wysoki popyt. Cały czas tworzone są bowiem nowe miejsca pracy. Do Polski sprowadzają się firmy międzynarodowe. Pod koniec pierwszego kwartału tego roku zasoby powierzchni biurowej na dziewięciu wiodących rynkach biurowych przekroczyła 10,7 mln metrów kwadratowych. W budowie były kolejne 2 mln metrów kwadratowych.

Scanrail/bigstockphoto.com

Oczywiście liderem w tym zestawieniu jest Warszawa i to mimo niewielkiego spowolnienia na stołecznym rynku. Dysponuje ona zasobami na poziomie niemal 5,5 mln metrów kwadratowych. W pierwszym kwartale 2019 roku zasoby powiększyły się o kolejne 20 tysięcy metrów kwadratowych. Największą inwestycją był biurowiec kompleksu Spark o powierzchni około 16 tysięcy metrów kwadratowych. Deweloperzy stawiają obecnie na Wolę i Mokotów. Obecnie w budowie są Varso Place (114 tysięcy metrów kwadratowych), The Warsaw Hub (76 tysięcy metrów kwadratowych) czy Mennica Legacy Tower (66 tysięcy metrów kwadratowych). Za wynajem w stolicy lokalu biurowego płaci się średnio 20-25 euro za metr kwadratowy.

Prężnie rozwija się również i Wrocław. Ostatnio w rejonie placu Nowy Targ budowany jest kompleks biurowy firmy Skanska. W budowie jest również Wrocław Business Garden, a więc jeden z największych obecnie projektów biurowych w kraju. Generalnie we Wrocławiu wkrótce powstanie 200 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

W Krakowie do dyspozycji wynajmujących jest 1,2 mln metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Mimo prężnego rozwoju, popyt cały czas nie maleje, przede wszystkim ze strony firm z sektora IT. W pierwszej połowie tego roku oddano m.in. kompleks V.Offices o powierzchni około 21 tysięcy metrów kwadratowych. W ostatnim czasie w Krakowie doszło do kilku poważnych transakcji. Firma Akamai odnowiła umowę na ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej w Vinci Office. Podpisała została także umowa przednajmu z firmą Sabre w Tischnera Office. W tym przypadku chodzi o 16 tysięcy metrów kwadratowych.

Wspomniane rynki goni Trójmiasto. Tam obecnie całkowity zasób nowoczesnych lokali biurowych wynosi niemal 800 tysięcy metrów kwadratowych. W przyszłym roku przekroczy milion metrów kwadratowych. Tylko w tym roku oddanych do użytku zostanie bowiem 90 tysięcy metrów kwadratowych biur. sporym obiektem jest budynek Heweliusza 18 o powierzchni około 10 tysięcy metrów kwadratowych. Popyt na lokale biurowe w Trójmieście cały czas jest spory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal