Lokal na start za złotówkę – gdański program wynajmu dla początkujących przedsiębiorców

Na początku września tego roku włodarze miasta Gdańsk ogłosili nowy projekt wsparcia dla początkujących firm. Projekt pod szumnych hasłem „Lokal na start za złotówkę” ma ruszyć już teraz, w październiku.

Jego stworzenie było umotywowane tym, że w Gdańsku co roku wpływa niemal 8 tysięcy wniosków o rejestrację działalności gospodarczej, a miasto dysponuje na ten cel ponad 1600 lokalami użytkowymi. Program „Lokal na start za złotówkę” ma być zatem sporym wsparciem dla biznesu i pokazać efektywne gospodarowanie zasobem użytkowych lokali komunalnych w tym mieście.

Wynajem lokalu na działalność gospodarczą

Ta szokująco niska cena wynajmu lokali w Gdańsku ma zachęcić i przyciągnąć przedsiębiorców do lokowania siedzib swoich firm w rewitalizowanych przez miasto dzielnic. Należy jednak pamiętać, że stawka 1 zł za 1 m2 ma obowiązywać tylko przez okres pierwszych 12 miesięcy wynajmu. Po upływie 12 miesięcy będzie ona wynosić 40 % od zaoferowanego na licytacji czynszu. Natomiast po dwóch latach wzrośnie do 70 procent. Po 36 miesiącach najmu użytkownik lokalu będzie musiał płacić 100 procent kwoty, zadeklarowanej w konkursie. Jednak żeby zostać wybranym do roli wynajmującego, trzeba najpierw wygrać konkurs, oferując najwyższą kwotę za wynajem danego lokalu, którą będzie musiał płacić jego użytkownik po 3 latach.

Gdański program wynajmu dla początkujących przedsiębiorców obejmuje różne części miasta, przede wszystkim centrum i dwie rewitalizowane dzielnice: Górny Wrzeszcz oraz Orunia. Do dyspozycji wynajmujących już od tego miesiąca będą lokale znajdujące się na ulicach: Podmiejska 9, Dekerta 3, Wita Stwosza 73, Żuławska 101, Sandomierska 10, Bliska 11A, Na Zaspę 19 oraz 23, a także dwa pokoje biurowe na ulicy Miszewskiego 17. Nie są to lokale zbyt duże i wymagają adaptacji na docelową działalność. Warto podkreślić, że władze miasta Gdańsk nie przewidują żadnych konsekwencji dla przedsiębiorców, którzy po roku użytkowania danego lokalu zrezygnują z niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Znajdź idealny lokal