Jaki popyt na lokale użytkowe przewidywany jest w 2015 r.?

Styczeń to zawsze czas na analizę dotychczasowych zachowań na rynku nieruchomości, a także prognozowanie sytuacji na pozostałą część roku. Rodzimy rynek ma się całkiem nieźle i przewiduje się, że taka tendencja powinna się utrzymać. Nie będzie prawdopodobnie gwałtownych zawirowań, a raczej przedłużeniu ulegną trendy panujące w roku poprzednim. Do tego ceny będą stawały się coraz atrakcyjniejsze.

Lokale uzytkowe na wynajem

fot. Andy Dean Photography

O ile rynek mieszkaniowy do tej pory był bardziej rozwojowy, to rok 2015 może być rokiem lokali użytkowych. Te bowiem, wraz z gruntami, wskazywane są jako najlepsze inwestycje na rynku nieruchomości. Dotychczas kupowanie i ich odsprzedaż po wyższej cenie były najbardziej dochodowe dla inwestorów, jednak szacuje się, że to wynajem tego typu nieruchomości może okazać się korzystniejszy. Z czego to wynika?

Przede wszystkim ze zwiększonego zainteresowania zagranicznych firm inwestowaniem i przenoszeniem swoich biur do Polski. Jest to ogromna szansa dla deweloperów budujących całe kompleksy i dzielnice biurowe. Z drugiej strony, paradoksalnie, mogą zyskać również mniejsi właściciele, którymi będą zainteresowani przedsiębiorcy, którzy na czynsz w nowoczesnym biurowcu nie mogą sobie pozwolić. Na korzyść takich lokali, poza niższą ceną, przemawia także zwykle rozbudowana już infrastruktura komunikacyjna.

Ponadto od 2015 r. wprowadzono zmiany w przyznawaniu kredytów hipotecznych. Na zakup nieruchomości inwestor będzie musiał wyłożyć 10% wkładu własnego, co może skutecznie przyhamować sprzedaż nowych lokali. Z tego powodu ich właściciele powinni otworzyć się na możliwość wynajmu. Dodatkowo tendencja ta będzie się zwiększać w dwóch kolejnych latach, kiedy to wymagana wysokość wkładu własnego wzrośnie kolejno do 15 i 20% wysokości kredytu. Wymóg stawiany przed bankami i kredytobiorcami może jednocześnie wpłynąć na obniżenie cen nieruchomości, które z roku na rok będzie coraz trudniej sprzedać, jednak zapewne nie będą to obniżki drastyczne.

Z pewnością lokali użytkowych będzie przybywać, co oznacza, że ich ceny będą się stabilizować, a może nawet lekko obniżać. Zwiększenie ilości nieruchomości komercyjnych będzie odczuwalne przede wszystkim w większych miastach, ale najbardziej w stolicy. Już pod koniec roku odnotowano spadki cen czynszów lokali położnych w centrum Warszawy. Poza tym wyraźnie wzrosła aktywność na rynku lokali użytkowych w Poznaniu, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi.

Z roku na rok rosną także wymagania klientów, a wynajmujący są coraz bardziej skłonni dostosowywać lokale do ich indywidualnych potrzeb. Wszystkie te czynniki powinny wpłynąć na utrzymanie aktywności, a nawet jej wzrost na rynku nieruchomości komercyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal