Nie tak dawno temu zawód pośrednika nieruchomości wymagał uzyskania licencji, zdobycia wiedzy i doświadczenia przez rozpoczęciem pracy. Jednak po deregulacji zawodów przeprowadzonej w 2014 roku dostęp do wykonywania tej profesji stał się mniej restrykcyjny, a zmniejszone wymagania dla kandydatów spowodowały, że na rynku poza wyspecjalizowanymi agentami nieruchomości pojawili się także mniej rzetelni, a często zwyczajnie nieprzygotowani pośrednicy, którzy wpływają na pogorszenie ogólnej opinii o tym zawodzie. Trafienie na taką osobę może skończyć się przykrymi konsekwencjami, w tym przede wszystkim finansowymi, dlatego znalezienie profesjonalnego agenta po deregulacji może stanowić nie lada wyzwanie.
Poszukiwania warto zacząć od przeszukania Centralnego Rejestru Pośredników i Zarządców Nieruchomości prowadzonego przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Instytucja ta zgromadziła dane już około 6 tysięcy pośredników w obrocie nieruchomościami, cechujących się wiedzą, doświadczeniem oraz najwyższymi standardami wykonywania zawodu. Zgodnie z danymi będącymi w posiadaniu Federacji osoby korzystające z usług pośrednika nie zawsze proszą o pokazanie licencji, nie pytają również o posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, które w razie błędu popełnionego przez pośrednika pokryłoby powstałą po ich stronie szkodę.
Jednocześnie wielu klientów biur nieruchomości skarży się, że nieprofesjonalne i nieetyczne zachowanie występuje częściej niż przed wprowadzeniem deregulacji. Jednakże Federacja otrzymuje w większości skargi dotyczące pośredników nielegitymujących się licencją Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, a co za tym idzie – nie jest ona organem kompetentnym, by te zarzuty badać.
Przed podpisaniem umowy z pośrednikiem warto więc zajrzeć na stronę www.rejestr.pfrn.pl i tam zasięgnąć informacji o osobach zajmujących się zawodowo doradztwem w obrocie nieruchomościami. Znajdujące się w bazie osoby przedtem muszą spełnić wymagania regulaminu nadawania licencji oraz przyjąć zobowiązania wynikające z przyjętego przez PFRN Kodeksu Etyki Pośrednika i Zarządcy Nieruchomości, który swą treść opiera na Europejskim Kodeksie Profesjonalistów Rynku Nieruchomości zatwierdzonym przez Europejską Radę Nieruchomości.
Pośrednicy figurujący w rejestrze posiadają w nim własny profil, na którym można znaleźć wpis o posiadanym ubezpieczeniu OC, czy świadczonych usługach. Federacja wyrywkowo weryfikuje te informacje, a obecnie posiada już dane niemal 6 tysięcy osób. Należy pamiętać, że w rejestrze PFRN znajdują się dane wyłącznie pośredników, którzy zgodzili się dobrowolnie przyjąć zasady wynikające z Kodeksu Etyki, zatem nie jest to rejestr wszystkich działających na rynku osób. Z tego powodu nie jest możliwe zweryfikowanie przez Federację działalności agenta, który takiego zobowiązania nie przyjął, ponieważ licencje nadawane przez państwo przed deregulacją z dniem 1 stycznia 2014 roku straciły ważność.
Szukając biura na wynajem za pomocą pośrednika nieruchomości, by nie narazić się na problemy, należy więc pamiętać o dwóch zasadach:
- Sprawdzić, czy osoba taka posiada ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowym wymogiem dla wykonujących ten zawód, pamiętając przy tym, że pośrednik ma również obowiązek na prośbę klienta okazać dowód posiadania takiego ubezpieczenia.
- Sprawdzić, czy znajduje się on w rejestrze PFRN – utworzenie profilu w tym miejscu i zobowiązanie się do przestrzegania zasad wynikających z kodeksu etyki jest bowiem potwierdzeniem kompetencji, doświadczenia, ale także rzetelności, profesjonalizmu i przestrzegania najwyższych standardów wykonywania zawodu pośrednika.
Najnowsze komentarze