Jak negocjować obniżenie czynszu za lokal na wynajem?

Ceny najmu lokali użytkowych potrafią być bardzo zróżnicowane, mimo że dotyczą lokali o podobnym standardzie i cechach. Wynika to z faktu, że w rękach firm i przedsiębiorców znajduje się wiele argumentów, które tę cenę pozwalają negocjować.

Negocjacje ceny lokalu

fot. bigstockphoto.com

  • Pierwszym z nich jest oczywiście długość trwania umowy. Najem powierzchni użytkowych z reguły dokonywany jest na czas dłuższy niż najem nieruchomości mieszkalnych, jednakże im późniejszy termin jego rozwiązania, tym większa szansa, że właściciel lokalu zgodzi się na obniżenie ceny.

Wynajmujący podpisując umowę na czas określony, w zamian za gwarancję otrzymywania stałego przypływu gotówki przez okres ujęty w umowie, skłonny jest zgodzić się na modyfikacje ceny, ponieważ w końcowym rozrachunku wyjdzie z takiego układu na plus. Ponadto dłuższy okres najmu to krótszy okresy przestoju, czyli czasu, kiedy lokal stoi pusty, nie przynosi dochodu, niszczeje, a właściciel musi pokrywać koszty czynszu i mediów. Tym bardziej więc argument dłuższego najmu może być koronny w kwestii negocjowania ostatecznej ceny najmu.

  • Innym asem, jaki najemca może wyciągnąć z rękawa, jest remont lokalu. Jeśli z jakiegoś powodu dana nieruchomość spełnia jego oczekiwania i jest on w stanie zainwestować w jego odświeżenie i przystosowanie do użytku, to może posłużyć się tym w rozmowie o ustalającej warunki umowy.

Oczywiście mniejsze znaczenie dla wynajmującego będą miały działania polegające na przystosowaniu lokalu do prowadzonej przez najemcę działalności, gdyż to leży wyłącznie w jego interesie i to on powinien ponieść związane z tym koszty. Strony mogą się jednak umówić, że po zakończeniu najmu zmiany te nie zostaną cofnięte, a wszystkie urządzenia zamontowane na stałe pozostaną na swoim miejscu, co w przyszłości może pomóc wynajmującemu w znalezieniu najemcy szukającego specjalistycznego lokalu, w którym można rozpocząć prowadzenie biznesu bez dodatkowych nakładów. Z drugiej strony remonty mogą dotyczyć takich elementów, które czynią lokal zdatnym do użytku, np. instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej, bez których sprawnego funkcjonowania korzystanie z nieruchomości jest niemożliwe. W takiej sytuacji najemca może zaproponować, że wykona remonty we własnym zakresie, jeśli wynajmujący zgodzi się na obniżenie ceny czynszu.

  • Wynajmujący może być również podatny na negocjacje, jeśli najemca zapłaci z góry za jakiś okres najmu, np. za rok. Jednakże nie może to być okres przypadkowy, ani też taka nie może być kwota, o którą cena zostanie obniżona, a szczegółowe ustalenia tych kwestii strony powinny zawrzeć w umowie.

 

  • Na korzyść najemcy przemawia również jego wiarygodność, którą właściciel lokalu może dodatkowo zweryfikować. O ile w przypadku spółek pobieżne oględziny są możliwe po wglądzie do Krajowego Rejestru Sądowego, to już w przypadku firm mniejszych, o innym charakterze prawnym czy prowadzonych przez osoby fizyczne, będzie to bardziej utrudnione. Z tego powodu z inicjatywą może wyjść sam najemca przedstawiając referencje od poprzednich wynajmujących. Oczywiście dokument taki można łatwo zweryfikować poprzez kontakt z właścicielami poprzednio zajmowanych lokali, nie należy więc pokuszać się w tym wypadku na przedstawianie papierów nieprawdziwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal