Inwestycje zagranicznych inwestorów w polskie nieruchomości komercyjne

Polski rynek nieruchomości gospodarczych od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. Widać to w każdym większym mieście, gdzie mnożą się szyldy zagranicznych korporacji, a okazałe biurowce powstają jednocześnie w kilku lokalizacjach. Wynika to głównie ze stabilności polskiej gospodarki, ale również niskiego, z perspektywy inwestorów zagranicznych, opodatkowania nieruchomości komercyjnych.

Taki stan rzeczy pozwala mieć nadzieję na dalszy rozwój rynku, jednakże wzrost może w niedługim czasie nieco przyhamować, ponieważ tak niski poziom opodatkowania inwestycji trudno będzie utrzymać, ze względu na presję ze strony Unii Europejskiej, ale także naciski wewnętrzne.

Nieruchomości komercyjne

Duże zainteresowanie powoduje rozpoczynanie kolejnych inwestycji, podczas gdy lokale z tych już oddanych do użytku nie zostają w pełni zagospodarowane. W praktyce oznacza to, i dzieje się to między innymi w Warszawie, dużą ilość pustostanów, co wkrótce może przełożyć się na niższe czynsze najmu. Taki kierunek mógłby z kolei spowodować, że nieruchomości komercyjne będą jeszcze bardziej atrakcyjne, ze względu na korzystną cenę.

W Polsce udział podatków w ostatecznej cenie nieruchomości kształtuje się na poziomie ok. 12%, co daje nam czwarte miejsce w ujęciu globalnym. Jednak nie tylko to czyni nasz kraj atrakcyjnym. Zagranicznych inwestorów przyciąga również lokalizacja, czyli położenie w centrum Europy, co znacznie ułatwia i usprawnia procesy dystrybucyjne.

Inwestycja w nieruchomości komercyjne jest jednym z lepszych wyborów jeśli chodzi o lokatę kapitału w nieruchomościach w ogóle. Niewysokie opodatkowanie, a tym samym, niewygórowane ceny nieruchomości, powodują, że większość zarobku z wynajmu czy sprzedaży takich nieruchomości wpada do kieszeni inwestorów.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż załamanie gospodarki i rynków, w tym nieruchomości, jakie miało miejsce w 2009 roku, w Polsce było mniej odczuwalne niż w pozostałych krajach. Mimo iż do roku 2011 widoczny był niewielki spadek transakcji na rynku nieruchomości, to już od 2012 notuje się stały ich wzrost.

W Polsce dzięki temu powstają coraz nowocześniejsze inwestycje, uwzględniające wysokie wymagania zagranicznych inwestorów w zakresie jakości, innowacji i rozwiązań z użyciem nowych technologii, ekonomii i ochrony środowiska w trakcie budowy i eksploatacji oraz w zakresie designu. Skutkiem ubocznym tego jest wdrażanie i ulepszanie stosowanych w tym celu technologii i rozwiązań oraz wprowadzanie ich także w inwestycjach innego typu, np. z sektora mieszkaniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal