Inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych

Epidemia koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin i branż, m.in. na rynek nieruchomości komercyjnych. To jedna z tych gałęzi biznesu, które wiele straciły w czasie pandemii, choć nie wszystkie jej segmenty w takim samym stopniu. Segment magazynów i przestrzeni logistycznej wręcz zyskał. W obliczu częstych lockdownów nastąpił szybki rozwój branży e-commerce, co z kolei wpłynęło na błyskawiczną zmianę naszych zachowań i przyzwyczajeń konsumenckich. Zmiana ta w dodatku wydaje się trwała. Wielu z nas nie wróci już do wielogodzinnych zakupów w centrach handlowych. To jeden z powodów – zapewne główny – że rynek nieruchomości komercyjnych wygląda w 2021 roku zupełnie inaczej niż pod koniec 2019, przed pandemią.

Raport firmy CBRE podsumowujący trzeci kwartał 2021 roku na rynku inwestycyjnym w Polsce potwierdza, że zdecydowanie więcej inwestorów poszukuje dziś magazynów. Sektor logistyczny umacnia się jako największa część składowa wolumenu inwestycyjnego. Od początku 2021 roku 47 proc. wszystkich transakcji to były transakcje logistyczne, 35 proc. – sektor biurowy, zaś handlowy – zaledwie 13 proc.

Magazyn - kupić czy wynająć?

W nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 1,53 mld euro tylko w trzecim kwartale br., zaś od początku roku 3,53 mld euro, jak wynika z danych CBRE. To o 13 proc. mniej w porównaniu rok do roku, ale w samym trzecim kwartale 2021 to  wzrost 41 proc.

Według prognoz analityków łączna wartość inwestycji nie powinna przekroczyć w 2021 roku 5 mld EUR, a udział wolumenu logistyczno-przemysłowego i mieszkaniowego będzie nadal rósł. Umacnia się także rola sektora najmu instytucjonalnego.

Polskie banki zaczynają wprowadzać korekty w swoich prognozach PKB na ten rok. Powodem jest globalne spowolnienie gospodarcze i możliwe opóźnienia w napływie środków unijnych. Inwestorzy uważnie obserwują rozwój wydarzeń na scenie politycznej, a w szczególności rozmowy rządu z Komisją Europejską, bo wyniki tych rozmów, od których zależeć będą dalsze losy unijnego finansowania, mogą wpłynąć na aktywność gospodarczą zagranicznych inwestorów na polskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal