Garaż na wynajem – czy warto?

Gagodesign/bigstockphoto.com

Inwestowanie w nieruchomości może być całkiem dochodowym biznesem. Najczęściej kupuje się w tym celu mieszkania, jednak gdy dysponujemy mniejszą gotówką, można rozważyć zakup garażu na wynajem. Czy to się opłaca?

Rynek nieruchomości to nie tylko domy i mieszkania, ale również lokale komercyjne czy nieruchomości niestandardowe, jak garaż. Coraz więcej miast boryka się z brakującymi miejscami parkingowymi, toteż coraz więcej zmotoryzowanych chętnie taką nieruchomość wynajmuje. Tym bardziej, że idzie za tym szereg korzyści – auto niewystawione cały czas na warunki atmosferyczne nie wymaga odśnieżania, nie jest narażone na atak rdzy tak jak auta stojące na zewnątrz, jest mniej narażone na potencjalne włamania, czy kradzież, a sam garaż może być dodatkowym miejscem do składowania rzeczy, na które nie ma miejsca w domu.

W najlepszych lokalizacjach można osiągnąć z takiej inwestycji zwrot rzędu 10% w skali roku. Średnio taki zakup będzie kosztował 25 tysięcy złotych. W centrum stolicy będzie to 30-40 tysięcy zł, ale na peryferiach już tylko 10 tysięcy zł. W najbardziej prestiżowych lokalizacjach, w ścisłych centrach położonych na starówce, w zrewitalizowanych budynkach, czy w apartamentowcach, garaż może kosztować nawet 50-60 tysięcy zł. Natomiast ceny miesięcznego wynajmu wahają się w przedziale od 100zł do 500zł w najgęściej zaludnionych dzielnicach. Garaż wynajmowany w atrakcyjnym miejscu może więc przynosić stopę zwrotu rządu 5 – 10 % rocznie.

Inwestycja taka wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Ciężko oszacować popyt, tym bardziej, że w niektórych miejscach ofert najmu jest niewiele. Ponadto należy pamiętać, że posiadanie garażu nie jest pierwszą potrzebą, a raczej luksusem dla osób, których kondycja finansowa na to pozwala. W razie problemów to jednak najem garażu będzie jedną z pierwszych rzeczy, z których zrezygnują.

Jak wskazuje prof. Jacek Łaszek ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, „Jeżeli kupimy garaż tanio w gorszej lokalizacji, to oczywiście będziemy mieli niskie zwroty. Generalnie to nie jest łatwa inwestycja. Charakteryzuje się średnim i podwyższonym ryzykiem, dlatego że trudno jest przewidzieć popyt. A od niego zależy wysokość czynszu, jaką ostatecznie sobie zażyczymy. Ludzie mogą chcieć wynająć od nas garaż tylko z dwóch powodów. Pierwszy to brak miejsc parkingowych w danej lokalizacji. Druga szansa jest taka, że kierowcy ekskluzywnych aut, przeważnie służbowych, będą skłonni zapłacić więcej za bezpieczne miejsce dla samochodu. Ale nie jesteśmy w stanie ustalić z nimi tej kwoty przed dokonaniem zakupu”.

Należy również pamiętać, że posiadanie garażu wiąże się z pewnymi obowiązkami, mianowicie uiszczaniem czynszu do spółdzielni, a także obowiązkiem opłacania podatku od nieruchomości. Dodatkowo jeśli okaże się, że nasza oferta nie cieszy się zainteresowaniem, możemy mieć problem ze sprzedażą garażu. Jeśli nikt nie chciał go wynajmować, tym bardziej nikt nie będzie chciał kupić.
Zakup garażu na wynajem może być opłacalny, jednak wyłącznie w pewnych lokalizacjach, w centrach dużych miast. W innym wypadku raczej nie należy się spodziewać dużego zarobku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal