E-handel a popyt na powierzchnie magazynowe

Inwestycje w nieruchomości o charakterze użytkowym z przeznaczeniem na biura, ale również hale produkcyjne, są obarczone małym ryzykiem. Lokowanie kapitału właśnie w takie nieruchomości jest więc najbardziej rentowne. Inwestycje w sektor nieruchomości przemysłowych w roku 2018 na całym świecie wyniosły aż 130 mld dolarów, czyli aż o 55% więcej niż wynosi średnia z ostatniej dekady. Eksperci przewidują, że w 2019 r. najbardziej zauważalne będą wzrosty w sektorach handlowych, przemysłowych i nieruchomości.

Inwestycje a rynek nieruchomości

Nowe technologie mają znaczny wpływ na wygląd oraz funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorstw, natomiast błyskawiczny rozwój przedsiębiorczości idący w parze z dużym postępem technologicznym generuje zmiany w obszarach biznesowych oraz metodach prowadzenia biznesu. Z kolei wszystkie zmiany w tych obszarach pociąga za sobą również konieczność dopasowania się pod tym względem rynku nieruchomości, w tym inwestorów, którzy szukają jak najbardziej zyskownych rozwiązań.

Wynajem magazynów

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Według analityków Knight Frank to systematyczny rozwój branży e-commerce jest kluczowym czynnikiem generujący globalne zmiany w handlu detalicznym. Przykładowo biorąc pod uwagę wskaźniki produktów krajowych brutto (PKB) w różnych metropoliach Europy Zachodniej, to handel detaliczny stanowi istotną jego część. Jednak wydatki na rynku handlu elektronicznego rzędu 10 proc. PKB mogą gwarantować, że popyt na nieruchomości magazynowe i centra logistyczne nadal będzie się utrzymywał na wysokim poziomie. Podobnie jest na większości najważniejszych rynków globalnych, bowiem prognozuje się na nich wysoką sprzedaż w segmencie nieruchomości przemysłowych. Liderem sprzedaży w Europie będą Londyn i Madryt, a pośród światowych szybko rozwijających się miast warto wspomnieć o Singapurze i Hongkongu.

Rozwój e-commerce a magazyny

Według ekspertów w przeciągu najbliższych lat spodziewany jest duży popyt na nieruchomości przemysłowe, który pozostanie na wysokim poziomie do czasu utrzymywania się szybkiego wzrostu na rynku handlu elektronicznego. Chociażby dlatego, że detaliści inwestują w jakość i w powierzchnie magazynów, by móc utrzymać szybki rozwój swoich przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa e-commerce będą zaś ze sobą rywalizowały, by zdobyć jak najlepsze lokalizacje umożliwiające sprawną logistykę i dostarczanie towaru do klientów w jak najkrótszym okresie.

Zwrot zainteresowania w kierunku zautomatyzowanych i wysokowydajnych magazynów oraz duże nakłady na taki rodzaj nieruchomości mogą oznaczać, że nieruchomości przemysłowe stanowić będą długofalowe źródło zysków w miarę zwiększania okresów najmu przez osoby najmujące.

Szybszy wzrost w e-handlu nadal jest nieco blokowany przez handel tradycyjny, wielu sprzedawców detalicznych musi się więc częściowo dostosować do tego zjawiska, mimo że tradycyjny handel ma do odegrania swoją rolę i może stanowić niejako uzupełnienie rynku e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal