Czy nadal będzie popyt na nieruchomości komercyjne?

Popyt na komercyjne nieruchomości w Polsce rośnie od kilku lat. Zagraniczni inwestorzy widzą w wielu miastach Polski interesujące miejsce rozwoju swojej działalności. Również polskie firmy, które powiększają zakres usług, poszukują odpowiednich miejsc, gdzie będą mogły pogłębiać swoją działalność, kreując jednocześnie wizerunek firmy w prestiżowej siedzibie.

Szereg wydarzeń politycznych również wpływa na polski sektor nieruchomości. Niestabilność gospodarcza w innych częściach Europy sprawia, że to Polska staje się bezpiecznym miejscem na realizację inwestycji. Ponadto sprzyjające warunki do rozwoju firm przemawiają za zakupem lub najmem nowych przestrzeni biurowych i handlowych. Coraz częściej inwestorzy szukają również nieruchomości hotelowych ze względu na rozwijającą się branżę turystyczną.

Scanrail/bigstockphoto.com

Deweloperzy chętnie budują nowe obiekty biurowe o podwyższonym standardzie. Ostatni rok zaowocował aż 151 tys. mkw. powierzchni użytkowej w 9 największych miastach Polski, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice czy Gdańsk. Najwięcej z nich zostało zrealizowanych na warszawskiej Woli, m.in. Warsaw Spire, Warsaw Hub oraz Mennica Legacy Tower. Poza biurowcami budowane są nowoczesne centra handlowe. W ostatnich miesiącach powstało ponad 400 tys. mkw. powierzchni handlowej. Większość z nich to nowe galerie, jednak sporo centrów handlowych jest rozbudowywanych i unowocześnianych.

Rekordowo prezentują się też inwestycje w sektorze powierzchni magazynowych. Nowe hale do przechowywania różnorodnych towarów najczęściej budowane są na obrzeżach miast, w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych. Magazyny niezbędne są niemal w każdej branży, zwłaszcza w produkcyjnej czy handlowej. W 2016 roku udostępniono do użytku prawie 1,3 mln metrów kwadratowych nowych powierzchni magazynowych, co w porównaniu z poprzednim rokiem dało aż 300 tys. mkw. więcej. Najwięcej magazynów dostępnych jest aktualnie w okolicach Warszawy, Torunia, Poznania oraz na Górnym Śląsku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal