Czy kategoryzacja hoteli nadal ma znaczenie?

Niegdyś liczba gwiazdek była jednym z najważniejszych kryteriów decyzji o wyborze hotelu. Obecnie coraz częściej szukamy hoteli w sieci i kierujemy się konkretnymi potrzebami, a także opiniami  dotychczasowych klientów, a nie kategoryzacją.  Może się zatem okazać, że system gwiazdek przejdzie do lamusa.

System oceny hoteli – o czym informuje nas liczba gwiazdek?

Jeżeli obiekt, w którym zamierzamy przenocować, jest hotelem, to w każdym przypadku będziemy mogli się zorientować, jaki jest jego standard. Dzieje się tak za sprawą systemu oceny hoteli, na podstawie którego przyznawane są tym obiektom gwiazdki. Kategoryzacja hoteli jest uregulowana Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 r.

Generalnie zasada jest taka, że im więcej gwiazdek ma hotel, tym wyższy jest jego standard. Od liczby przyznanych gwiazdek zależeć będzie głównie wielkość naszego pokoju, możliwość podłączenia się do bezpłatnego wi-fi oraz na przykład to, czy pokój będzie wyposażony w barek, sejf, suszarkę, szlafroki, czy też kapcie.

Flynt/bigstockphoto.com

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, polskie prawo podchodzi do tematu systemu kategoryzacji hoteli w sposób mniej szczegółowy. Wspomniane rozporządzenie dotyczy głównie wymagań hoteli, jeśli chodzi o wymiary i wyposażenie pokojów. Nie przywiązuje ono wagi do innych kwestii, jak chociażby takich, czy w ostatnim czasie długo istniejący hotel przeszedł gruntowny remont.

Gwiazdkowy system oceny hoteli miał dużo większe znaczenie zanim wkroczyliśmy w dobę internetu. Wówczas wybory noclegowe były dokonywane na podstawie opisów w katalogach z priorytetowym uwzględnieniem liczby gwiazdek hotelu. Dziś te czasy odeszły niemal w niepamięć.

A może nocleg bez kategoryzacji?

Dziś to ludzie i ich opinie decydują o tym, jak postrzegany jest standard danego miejsca noclegowego. Większość z nas, zanim zdecyduje się na rezerwacje noclegu, czyta opinie dotychczasowych klientów na jego temat. Tego typu ocen nie brakuje na portalach internetowych, gdzie możliwa jest szybka rezerwacja on-line interesującego nas obiektu w atrakcyjnej cenie.

Liczba gwiazdek danego miejsca noclegowego nie ma tak naprawdę już żadnego znaczenia. Bywa, że nowoczesne, młode pokolenie nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego systemu oceny. Tym bardziej, że coraz częściej nawet największe grupy hotelowe odchodzą od gwiazdkowej kategoryzacji i nie określają swoich wysokojakościowych obiektów hotelami. Zamiast tego preferują podejście wychodzące naprzeciw oczekiwaniom klientów i używają określeń typu hotele dla aktywnych, czy też hotele dla rodzin.

Rodziny często wybierają komfortowe apartamenty o wysokim standardzie, gdzie mogą skorzystać ze stylowo urządzonego salonu z aneksem kuchennym oraz z przestrzennej sypialni.  Tym bardziej rzadko kto myśli o tym, ile i czy w ogóle dany obiekt ma przyznane jakiekolwiek gwiazdki. Istotny jest komfort, odpowiednie wyposażenie oraz klimat wnętrza. A te informacje z łatwością odnajdujemy w internecie. Są one zwykle realnymi opiniami klientów, więc można je uznać za dość wiarygodne.

System oceny hoteli i innych miejsc noclegowych jest oczywiście jak najbardziej potrzebny, ale wygląda na to, że obecnie wymaga on dość sporej metamorfozy. Gdy system ten zostanie radykalnie zreformowany i przede wszystkim dostosowany do potrzeb klientów, to wówczas jest spora szansa na to, że jednocześnie szeroko zaistnieje on w świadomości społecznej i zacznie w końcu odgrywać daną mu rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal