Co dyktuje cenę lokalu użytkowego?

Zainteresowanie wynajmowaniem czy zakupem lokali użytkowych rośnie w miejscach szybko rozwijających się, w czasie wzrostu gospodarczego, a także w lokalizacjach popularnych i prestiżowych. Jak zatem wybrać lokal najlepszy, ale jednocześnie w rozsądnej, uzasadnionej cenie?

  1. Cena lokalu użytkowego uzależniona jest przed wszystkim od jego powierzchni. Ponieważ z zasady nieruchomości wyceniane są za metr kwadratowy, skutkiem tego droższe są lokale większe. Jednak zasady wolnorynkowe, a także spora konkurencja nieraz powodują możliwość uzyskania korzystniejszej ceny przy wynajmie czy kupnie lokalu dużo powierzchniowego, ze względu na fakt, iż na takie przestrzenie ciężej jest znaleźć zainteresowanego.
  2. Drugim najistotniejszym kryterium mającym wpływ na cenę lokalu jest jego lokalizacja. I tak rozróżnić tu należy miejsce położenia lokalu, czyli ulicę, dzielnicę, odległość od centrum. Dużo wyższe ceny dyktują właściciele lokali położonych w ścisłym centrum lub jego niedalekim zasięgu, ze względu na większą ilość potencjalnych klientów tam występujących. Cena wyższa może być także w dzielnicach zabytkowych, modnych czy tych z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i dobrze skomunikowanych. Ponadto czynnikiem warunkującym cenę będzie budynek, w jakim lokal się znajduje, a także rozróżnienie na rynek pierwotny i wtórny. Cena za metr kwadratowy w nowo otwartym biurowcu w dzielnicy biznesowej, będzie o wiele wyższa niż cena lokalu na przedmieściach.
  3. Kolejnym elementem jest standard. Zdecydowanie tańsze są lokale oddawane do użytku w tak zwanym stanie deweloperskim, czyli surowym, wymagającym wykończenia. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku liczyć się należy z dodatkowymi kosztami, co w efekcie spowodować może spadek atrakcyjności lokalu pod względem ceny. Kiedy decydujemy się na lokal wykończony, cena kształtuje się tu różnie, w zależności od jakości użytych do wykończenia materiałów. W tym wypadku jednak istnieje ryzyko, iż właściciel nie zgodzi się na zmiany w aranżacji zgodne z naszymi potrzebami i zorganizowanie całej powierzchni lokalowej może być niejako narzucone przez sposób rozmieszczenia i przeznaczenia pomieszczeń.
  4. Następnym czynnikiem cenotwórczym, jest wyposażenie lokalu. Analogicznie do poprzedniego kryterium na rynku znaleźć można lokale zarówno umeblowane i wyposażone w odpowiednie sprzęty, jak i lokale pozbawione tego dodatku. Analogicznie również w tej sytuacji wyposażenie lokalu na własną rękę generuje dodatkowe koszty, jednak z drugiej strony lokal wyposażony narzuca już pewną organizację przestrzeni.

wynajem-mieszkan

Decydując się na kupno lokalu nie należy zapominać o dodatkowo generowanych kosztach związanych z jego eksploatacją. I tak w budynkach nowoczesnych, ocieplanych czy ekologicznych, koszty utrzymania będą relatywnie niższe w porównaniu do lokali znajdujących się w starych kamienicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal