Ceny najmu biur

Jeśli chodzi o dostępność i ilość przestrzeni biurowych, to Polska przoduje na tle innych krajów Europy Środkowej. Rynek ten charakteryzuje się dużą podażą. Szacuje się, że w samej Warszawie w ciągu najbliższych miesięcy przybędzie do 300 tysięcy km kw. biur, a jeśli chodzi o cały kraj, to mamy obecnie ok. 7 mln km kw. przestrzeni biurowych. Największym rynkiem jest stolica (z około 4 mln m kw. biur), kolejne miejsca zajmują Kraków i Wrocław (ok. 500 tys. km kw.), Trójmiasto (ok. 400 tys. km kw.) oraz Poznań i Katowice (ok. 300 tys. km kw.).

Ceny lokali użytkowych na wynajem

fot. bigstockphoto.com

Jak kształtują się ceny w różnych miastach Polski?

Ceny oscylują od 10-15 euro za metr na dużych rynkach regionalnych do ok. 25 euro w najbardziej prestiżowych warszawskich lokalizacjach, średnia na polskim rynku wynosi 8 euro za metr.

Jak wyglądają ceny na rynku wtórnym w Warszawie? Uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji i od stanu budynku. Oto przykładowe ceny:

  • 7 euro za metr kwadratowy na Bielanach;
  • 12 zł za metr kwadratowy plus koszty eksploracji 5 euro za metr kwadratowy w biurze o powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych na Mokotowie;
  • 30 zł za metr kwadratowy na Woli;
  • 50 zł za metr kwadratowy w biurze o powierzchni prawie 200 metrów kwadratowych na Ursynowie.

Średnia cena na warszawskim rynku wynosi ok. 50 zł za metr kwadratowy. Najdrożej jest w samym centrum (Śródmieście) – ok. 100 zł za metr kwadratowy. Drogo jest również na Mokotowie (ok. 75 zł za metr kwadratowy). Dla porównania na Żoliborzu ceny oscylują około 50 zł za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o Wrocław to – choć stawki są wysokie – nie są takie wygórowane, jak w stolicy i średnio wnoszą ok. 45 zł za metr kwadratowy. Koszt biura w samym centrum miasta to 50 zł za metr kwadratowy. W kolejnym mieście, ze ścisłej czołówki najdroższych jeśli chodzi o przestrzenie biurowe, trzeba zapłacić ok. 38 zł za metr kwadratowy, a jeśli chodzi o Stare Miasto – 42 zł za metr kwadratowy. Na północy Polski najwyższe stawki najmu lokali użytkowych dotyczą Gdańska – biura kosztują tutaj ok. 40 zł za metr kwadratowy. W mniejszych miejscowościach na Pomorzu ceny te wynoszą ok. 22 zł. Ceny w Poznaniu to ok. 40 zł, czyli nie są zbyt wygórowane, nie ma tam jednak za dużo ofert. Eksperci wskazują Szczecin i Rzeszów jako miejsca z dużym potencjałem rozwoju w tej branży (ceny wynoszą tam ok. 30 zł za metr kwadratowy). Ceny lokali poza największymi miastami są najczęściej o ok. 25-30% niższe, ale różnica może dotyczyć nawet 60%.

Jeśli chodzi o preferencje potencjalnych klientów, to największym zainteresowaniem cieszą się biura z rynku wtórnego, których ceny są trochę niższe (ok.25-32 zł) niż w nowych budynkach o wysokim standardzie. Warto również wspomnieć, że w mniejszych miejscowościach prawie nie występuje rynek pierwotny, a jeśli nawet – to ceny są tam względnie wysokie.

Najwyższe ceny osiągają biura w centrach miast, w budynkach wybudowanych po 2000 r. lub w stylowych kamienicach – ich ceny mogą wynosić nawet do 100 zł za metr kwadratowy. Ceny w lokalach o dużych powierzchniach są relatywnie niższe niż te w mniejszych lokalach. Poza Warszawą ponad 80% powierzchni biurowych znajduje się we Wrocławiu, Trójmieście oraz w Krakowie. Ekspertyzy wskazują, że popyt na powierzchnie biurowe będzie w najbliższym czasie rósł w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal