Biura w zabytkowych budynkach

Biuro w browarze? Czemu nie! Moda na posiadanie biura w przeszklonym biurowcu odchodzi do lamusa na rzecz budynków z duszą.

Coraz mniej chętnych decyduje się na wysoko położone biura w przeszklonych wieżowcach, które jeszcze niedawno były wyznacznikiem prestiżu. Mimo że nadal cieszą się one sporym zainteresowaniem, to wzrasta zainteresowanie firm lokalami w zabytkowych siedzibach z duszą. Mniej liczy się dla nich widok na Pałac Kultury, a bardziej cenią sobie klimatyczne wnętrza.

V. Anisimov/bigstockphoto.com

Na topie są obecnie biura w kamienicach i starych, odrestaurowanych budynkach, np. po XIX-wiecznym browarze czy starych, zabytkowych kotłowniach. Jedynym warunkiem jest to, czy w wyremontowanym budynku uda się przystosować wnętrze do współczesnych realiów, a nie jest to takie proste. Na straży zabytków stoją bowiem wojewódzcy konserwatorzy zabytków, dla których zachowanie wielu szczegółów w zabytkowych budynkach jest najważniejsze. Nieistotny jest dla nich również fakt, że jeśli nie zgodzą się na żadne ustępstwa, to inwestor może zrezygnować z odrestaurowania budynku, który dalej będzie tracił swój blask, czy wręcz chylił się ku ruinie.

I to jest chyba główny powód, dla którego wciąż jest tak mało biur w zabytkowych budynkach i wolno ich przybywa. Co więcej, zanotowano już kilka przypadków bankructw inwestorów z powodu nawarstwiających się problemów z formalnościami i niekończących się dodatkowych kosztów związanych z remontem budynków wpisanych do rejestru zabytków.

Wobec szeregu wyśrubowanych wymogów stawianych przez konserwatorów, a także prawnych regulacji, czasem trudniej inwestorowi odrestaurować zniszczoną kamienicę, niż zbudować nowoczesny biurowiec. Trzeba również pamiętać o potencjalnych karach finansowych, które mogą nałożyć konserwatorzy zabytków, jeśli będą mieli jakiekolwiek zastrzeżenia do zakresu prac inwestorów w zabytku.

Kolejnym minusem może być fakt, że zazwyczaj w pobliżu zabytkowych budynków istnieje ograniczona powierzchnia, która może być wykorzystywana jako miejsca postojowe dla samochodów zarówno klientów, jak i pracowników. A pod zabytkową kamienicą tylko w sporadycznych przypadkach jest możliwość budowy garażu podziemnego. Niestety jego budowa może być horrendalnie droga, z tego powodu wielu inwestorów nawet nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania.

Jednak pomimo wszystkich powyższych trudności biur w obiektach zabytkowych stale przybywa, w szczególności w dużych miastach. Ciekawostką może być fakt, że do lokali w zabytkowych budynkach przeprowadzają się nie tylko lubujące się w artystycznych formach pracownie architektoniczne czy agencje reklamowe, ale także przedstawiciele różnych branż, od handlowej po organizacje pozarządowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal