Biura – czego oczekują pracownicy?

Obecnie mówi się o rynku pracownika. Oznacza to, że teraz ta grupa dyktuje warunki, a pracodawcy nie mogą lekceważyć ich zdania. Przestrzeń pracy nie jest już surowym środowiskiem, ma być przyjemną przestrzenią, w której poza pracą jest również miejsce na… relaks.

W Polsce jest to zjawisko stosunkowe nowe, chociaż zagraniczni pracodawcy, którzy mają w naszym kraju swoje siedziby, stanowią dla rodzimych przedsiębiorców przykład, jak powinno wyglądać nowoczesne biuro. W ich projektowaniu ważne jest, aby uwzględniać zdanie oraz preferencje pracowników i stworzyć im przestrzeń, w której będą chętnie przebywać. Mimo iż pracownicy miewają różne wymagania, to według danych przedstawionych przez firmę doradczą CBRE wynika, że zdecydowana większość, bo aż 95% z nich, najbardziej ceni sobie dostęp do światła dziennego. Dla 93% ważna jest możliwość kontrolowania biurowego otoczenia, np. poprzez regulowanie temperatury. Dla ponad 80% istotne jest także dobre skomunikowanie biura z pozostałymi częściami miasta.

Dzisiejszy rynek jest bardzo konkurencyjny, a pracodawcy zdają sobie sprawę, że aby przyciągnąć do siebie najlepszych pracowników, muszą im zaoferować coś więcej niż inni. Ponadto dobrze zaaranżowane biuro poprawia nie tylko nastrój, ale i wydajność pracowników. Z tego powodu coraz więcej firm zatrudnia doświadczone osoby, które taką przestrzeń biurową mają zorganizować. Przy czym wykończenie biura i zastosowane w nim rozwiązania powinny być nierozerwalnie związane ze specyfiką działalności firmy.

Absolutnym standardem są obecnie ergonomiczne stanowiska pracy, w tym wygodne meble, a także odpowiednia ilość miejsca zapewniająca komfortową pracę. Dodatkowo przestrzeń socjalna, gdzie znajduje się miejsce na przygotowanie i przechowywanie posiłków, a także zjedzenie ich w ciszy i spokoju. Coraz większą popularnością cieszą się pokoje relaksu, gdzie pracownicy mogą w każdej chwili pójść, by odpocząć od hałasu, świateł ekranów i zregenerować siły. W większych biurach wyznacza się również strefy przeznaczone dla osób chcących pracować w ciszy. Nie używa się tu telefonów, ewentualny hałas, jaki słychać, to dźwięk pisania na klawiaturze. Dla tych, którzy cenią sobie aktywność fizyczną i lubią dojeżdżać do pracy rowerem, pracodawcy przygotowują szatnie z łazienkami, gdzie można się przed pracą odświeżyć.

Nie bez znaczenia jest również lokalizacja i sam budynek. Firmy z branży IT, prawniczej czy doradczej, stawiają na prestiżowe biurowce w centrach miast. Branża farmaceutyczna natomiast takich samych budynków szuka w nieco odleglejszych dzielnicach. W każdym jednak przypadku firmy liczą się z wyższymi kosztami najmu, ponieważ adres oraz budynek są istotnymi czynnikami, które pracownicy biorą pod uwagę decydując się na pracę. Dobrze, gdy posiada on dodatkowe udogodnienia, które pozwolą pracownikom na załatwienie różnych spraw w trakcie lub zaraz po pracy, np. restauracje, siłownię, pralnię, czy bankomat.

Wszystkie powyższe kwestie dotyczą funkcjonalności, nie można jednak zapominać, że dzisiaj równie ważny jest design. Biuro ma być atrakcyjnym budynkiem, w którym zastosowano nowoczesne technologie, wykończonym zgodnie z najnowszymi trendami w projektowaniu wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal