Wydawałoby się, że popularyzacja pracy zdalnej w 2020 roku sprawi, że aktywność deweloperów w segmencie przestrzeni biurowych spadnie. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Pandemiczny rok przyniósł Warszawie dwa razy więcej biur niż rok 2019.
Jak szacuje firma Walter Herz, w dużych polskich miastach w 2020 roku powstało 680 tys. m kw. biur. Najbardziej aktywny w tym segmencie była firma deweloperska Echo Investment, która wybudowała 108 tys. m kw. powierzchni. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Skanska (85 tys. m kw.), Ghelamco (75 tys. m kw.), HB Reavis (65 tys. m kw.) i Golub Gethouse (48 tys. m kw.).
Nowe biurowce w Warszawie
Warszawa to siedziba największej liczby firm w Polsce, więc i zapotrzebowanie na biura jest największe. W tym roku oddano do użytku szereg nowych inwestycji. Są to głównie: Mennica Legacy Tower, Varso Palace, The Warsaw HUB i Chmielna 89. Łącznie w stolicy przybyło więc aż 335 tys. m kw. biur.
W tym roku deweloperzy planują skończyć biurowce, takie jak Warsaw Unit, Fabryka Norblina i Generation Park Y. Wydane zostały także kolejne pozwolenia na budowę, co pozwala przypuszczać, że rok 2021 zakończy się jeszcze większą liczbą oddanych metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
Oddane inwestycje w innych miastach Polski
Co prawda, inne miasta Polski nie dorobiły się aż tylu nowych biur, ale w wielu z nich zakończono także znaczące inwestycje. W Krakowie firmy mogą już zajmować Unity Centre czy DOT Office L1, we Wrocławiu City two i Centrum Południe, w Trójmieście Olivia Prime B i Wave A, w Poznaniu Giant Office, a w Łodzi Hi Piotrkowska 155.
Widać, że deweloperzy nie skupiają się tylko na stolicy, ale inwestują w innych polskich miastach, gdzie jest zainteresowanie najmem biur.
Jaka przyszłość czeka nieruchomości biurowe w 2021 roku?
Co prawda oddanie sporej liczby biurowców jest już zaplanowane na ten rok, ale deweloperzy wciąż wstrzymują wyższą aktywność w oczekiwaniu na poluzowanie obostrzeń. Dzięki temu część firm będzie mogła wrócić do pracy hybrydowej lub stacjonarnej, a tym samym wzrośnie popyt na najem powierzchni biurowych.
Deweloperzy biorą również pod uwagę fakt, że część inwestycji będzie musiała zostać przekształcona, aby dostosować się do wymagań swoich najemców i konieczne będzie np. zainstalowanie szafek, które umożliwią przechowywanie rzeczy rotującym pracownikom czy mniejsze biurka, aby można było zachować między nimi zalecany dystans.
Najnowsze komentarze