Na początku 2020 roku ceny mieszkań szybowały do góry, rynek najmu był w rozkwicie, a firmy inwestowały w coraz większe biura. A potem przyszła pandemia, która wywróciła także rynek nieruchomości komercyjnych do góry nogami. Jaki był 2020 rok? Podsumowuje Soren Radian Olsen, dyrektor oddziału rynków kapitałowych Markets, Cushman & Wakefield.
W Polsce w 2020 roku największą popularnością w kategorii nieruchomości komercyjnych cieszyły się powierzchnie magazynowe.
Dobre otwarcie i zamknięcie na rynku nieruchomości
Początek zeszłego roku to okres prawdziwego prosperity na rynku nieruchomości komercyjnych. Jego wartość w pierwszym kwartale była drugim najlepszym wynikiem w historii, a wartość inwestycji sięgnęła 1,72 mld euro.
Niespodziewanie dobrze skończył się również rok 2020, bo już wtedy wiedzieliśmy, że rozpoczyna się proces szczepień, co daje nadzieję na powrót do normalności w 2021 roku.
Podczas pandemii rynek nieruchomości komercyjnych nie ucierpiał w tak dużym stopniu, jak można by się było tego spodziewać. 2020 rok był gorszy od 2019 roku tylko o 25%, jeśli porównamy wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce. Największy udział w nim ma sektor logistyczny, który jest odpowiedzialny aż za ponad 50% wszystkich operacji.
Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych u naszych sąsiadów
Eksperci z Markets, Cushman & Wakefield podsumowali także sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. Czechy ucierpiały najbardziej, bo przez COVID-19 liczba transakcji spadła aż o 63% w porównaniu z 2019 rokiem. Na Słowacji było lepiej, bo wolumen spadł o 37%, ale oprócz koronawirusa wpływ na to miało nasycenie rynku powierzchnią biurową i handlową. Na Węgrzech w ciągu ostatnich pięciu lat sektor nieruchomości komercyjnych rozwijał się bardzo dobrze, notowany spadek więc jest niewielki i podobny jak w Polsce, bo wynosi 25%. W Rumunii nie odnotowano znaczącego wpływu na wolumen transakcji.
Analitycy podsumowują, że rok 2021 będzie rokiem powierzchni magazynowych – to one najłatwiej znajdą najemców. Wysoka aktywność inwestycyjna na całym rynku powinna się utrzymać. Jednak trudno oczywiście być pewnym swoich prognoz, kiedy nie wiadomo, kiedy pandemia koronawirusa się skończy.
Najnowsze komentarze