Wzrasta popyt na biura w Warszawie

Jak podaje firma CBRE, jedna z największych korporacji działająca w zakresie usług doradczych i inwestycyjnych, w IV kwartale 2021 roku w Warszawie zostały wynajętych ponad 250 tys. mkw. biur. Liczba ta świadczy o rosnącym popycie na tego typu powierzchnie w stolicy, gdyż w III kwartale 2021 r. wynik był o 69 proc. gorszy. Tak wzmożone zainteresowanie przy bardzo niskiej podaży może w kolejnych latach doprowadzić do wzrostu cen czynszu.

Rośnie popyt, spada podaż

Warszawski rynek nieruchomości biurowych w 2021 roku przeżył prawdziwy boom pod względem zainteresowania potencjalnych najemców. To w konsekwencji miało swoje odbicie w ilości podpisanych umów, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach miasta. Całkowita liczba wynajętych powierzchni w ubiegłym roku wyniosła dokładnie 646,5 tys. mkw., co przyniosło 6 proc. wzrost względem 2020 roku. Niestety eksperci obawiają się, że systematycznie rosnący popyt, przy spadku ilości nowych inwestycji, które byłyby oddawane do użytku przez deweloperów, może w latach 2023-2024 może doprowadzić do tzw. luki podażowej. Ten scenariusz z pewnością spowoduje podniesienie cen najmu. Bieżące stawki za wynajęcie powierzchni biurowej w najbardziej atrakcyjnych miejscach stolicy, to miesięczny koszt rzędu 25,5 euro za mkw.

 

Co czeka warszawski rynek najmu powierzchni biurowych w przyszłości?

Eksperci z CBRE nie mają wątpliwości, że praca hybrydowa wpłynie na popyt w dłuższej perspektywie, ale w tej chwili trudno ocenić w jakiej skali. Mimo tego rodzaju niepewności obecnie zainteresowanie rynkiem rośnie, co może nieco uspokoić nastroje. Raport firmy CBRE wskazuje także, że stołeczny rynek biurowy powiększył się niemal 325 tys. mkw. nowych inwestycji. Jednak tempo wzrostu zwolniło, co jest związane z ograniczoną możliwością rozwoju obszarów poprzemysłowych, zwłaszcza tych w centrum Warszawy. Ponadto pod koniec 2021 roku w stolicy było blisko 779 tys. mkw. biur, które nie zostały wynajęte. Ta liczba spowodowała podniesienie się o 2,88 pp. względem 2020 roku wskaźnika pustostanów do wyniku 12,6 proc. Najwięcej dostępnych biur jest obecnie na Mokotowie, tj. 18 proc. ze wszystkich, wolnych powierzchni. Z uwagi na brak nowych inwestycji ze strony deweloperów i zwiększony popyt, szacuje się, że w 2022 roku współczynnik pustostanów zanotuje wyraźny spadek. Taki scenariusz jest możliwy, mimo iż więcej niż 10 proc. nieruchomości jest w tej chwili do wynajęcia, ale perspektywy dzierżawy dla naprawdę dużych firm są mocno ograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal