Okazało się, że druga linia metra wyznaczyła całkiem nowy trend rozwoju infrastruktury w Warszawie. Aktywizowały się bowiem dzielnice, które na tej inwestycji zyskały najwięcej, a więc Praga i Wola.
Nowa linia metra miała przede wszystkim połączyć prawo- i lewobrzeżną część stolicy, a także odciążyć nieco mosty oraz główne arterie komunikacyjne miasta. Zmiana ta odnosiła skutki również w przypadku nieruchomości komercyjnych. Do niedawna największym zagłębiem biurowym w Warszawie były rejony dawnego Służewca Przemysłowego. Teraz wiele firm przenosi się natomiast na Wolę, a zwłaszcza w okolice Ronda Daszyńskiego.
Już w czasie budowy drugiej linii metra dostrzeżono, że Wola może na tej inwestycji sporo zyskać. Dlatego też terenami tymi zainteresowali się szybko inwestorzy. W okolicy Ronda Daszyńskiego wybudowano wiele inwestycji komercyjnych. Wprawdzie pierwsze budynki biurowe w tamtym rejonie wybudowano jeszcze w latach 90. XX wieku, ale dopiero teraz ich liczba znacznie wzrosła. Już dzisiaj stoją tam Crown Tower, Crown Point, Crown Square, Prosta Office Center, Concept Tower czy Wola Center. Oprócz tego trwa budowa dużego biurowca Warsaw Spire, którego projekt został w Cannes uznany za najlepszy światowy projekt w kategorii Best Office & Business Development.
Pojawiają się jednak głosy, że tak duża koncentracja budynków biurowych może zdominować pozostałą zabudowę. Jednak o to raczej nie ma się co martwić. Na Woli jest duża ilość zabudowy mieszkaniowej, której nowe inwestycje nie zagrażają. Inwestorzy raczej szukają wolnych działek i pustostanów, które jak dotąd nie były wykorzystywane. Poza tym budowa nowych biurowców stymuluje jednocześnie rozwój infrastruktury usługowej. W okolicy już teraz powstało wiele nowych klubów, restauracji, sklepów czy aptek.
Na budowie drugiej linii metra zyskała jednak nie tylko Wola. Ożywienie nastąpiło również na Pradze, dzielnicy, która dotąd była raczej zaniedbywana przez inwestorów. Na tę lokalizację, co ciekawe, decydują się głównie podmioty działające na pograniczu sztuki. np. zajmujące się grami komputerowymi. Prawdziwy renesans przeżywa m.in. Centrum Praskie Koneser. Obecnie tworzona jest tam nowa przestrzeń miejska. Inwestycja ma na celu rewitalizację starych zabudowań oraz budowę nowych, które wpisują się w styl architektoniczny dawnej Warszawy. W Koneserze przestrzeń wynajmuje m.in. Google Campus.
Co planowane jest natomiast na kolejne lata? Prawdopodobnie na Woli będzie można obserwować dalszą ekspansję deweloperów. Druga linia metra będzie rozbudowywana, a w roku 2019 miasto ma uruchomić kolejne trzy stacje. To jeszcze bardziej podniesie atrakcyjność inwestycyjną działek. Dlatego też będą na pewno budowane nowe biurowce, których właściciele nie będą musieli martwić się o chętnych do wynajmu. W każdym razie nie zapowiada się na koniec inwestycyjnego bomu. Z kolei Praga będzie raczej nastawiona na dalszy rozwój inwestycji mieszkaniowych oraz przestrzeni podobnych do wspomnianego wyżej Centrum Praskiego Konesera.
Najnowsze komentarze