Coworking (pisany również co-working), polega na wynajęciu miejsca w dużym, otwartym biurze i pracy wraz z innymi najemcami. Jest to forma, z której korzystają głównie freelancerzy. W Polsce zyskuje coraz większą popularność.
Osoby, które nie chcą pracować w domu, ale które jednocześnie nie potrzebują do pracy całego biura, mogą zdecydować się na wynajem biurka w dużej, biurowej przestrzeni. Pozwala to na lepsze niż w domu skupienie się na pracy, a przy tym rozwiązuje problem zamknięcia się w czterech ścianach i umożliwia pracę wśród ludzi. Z drugiej strony posiadanie takiego „biura” jest zawsze dobrze widziane w oczach klientów, zwiększa prestiż firmy. Ponadto praca z innymi osobami, które niekoniecznie zajmują się tym samym co my, wpływa pozytywnie na rozwój relacji, kreatywności oraz efektywność pracy.
Przestrzenie coworkingowe są nowoczesnymi obiektami, które poza najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi zapewniają także dizajnerskie wnętrza, gdzie po prostu miło spędza się czas. Coworking jest przeznaczony dla osób wykonujących pracę zdalnie, dzięki czemu jedno wielkie biuro wypełnione jest osobami pracującymi w różnych branżach. Miejsce w takim biurze może być wynajęte na jakiś czas lub na jednorazowe spotkanie. Najemcy mogą korzystać ze wspólnych przestrzeni socjalnych oraz z dodatkowych sal konferencyjnych, gdzie znajdują się niezbędne sprzęty i wyposażenie do przeprowadzenia większego spotkania, czy prezentacji.
W Polsce taki rodzaj pracy dopiero zdobywa popularność, jednak dzieje się to w bardzo szybkim tempie. Przestrzenie coworkingowe są już praktycznie dostępne w każdym dużym mieście, a można je znaleźć również w mniejszych miejscowościach, czy przy ośrodkach naukowych i akademickich. Z reguły obiekty takie, poza biurową, pełnią jeszcze inne funkcje, np. są inkubatorami przedsiębiorczości, miejscami szkoleń i rozmaitych wydarzeń biznesowych.
Rosnące powodzenie idei coworkingu na polskim rynku prawdopodobne jest z kilku powodów. Są to rozwój gospodarczy i malejące bezrobocie, a także zmiany w organizacji pracy oraz przechodzenie pracowników z umów o pracę na działalność gospodarczą, które to zjawisko ma się zgodnie z prognozami w najbliższych latach rozwijać. Czynniki te będą powodowały rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. Mowa tu jednak nie o całych biurach, a właśnie o miejscach, gdzie działając na własny rachunek, można spokojnie popracować poza domem.
Zmienia się również podejście pracodawców i pracowników do sposobu wykonywania pracy. Obecnie mówi się o rynku pracownika. To pracodawca zabiega o najlepszych fachowców, nie odwrotnie. Z tego powodu skłonny jest zaoferować im więcej swobody i możliwość pracy zdalnej. Ponadto kładzie się coraz większy nacisk na miejsce pracy. Współczesne biuro ma być przede wszystkim ergonomiczną przestrzenią, gdzie czas spędza się z przyjemnością, a poza pracą jest w nim miejsce na relaks. Takie warunki oferują właśnie nowoczesne przestrzenie coworkingowe. Możliwe więc, że trend ten z czasem stanie się bardzo silnym elementem rynku pracy.
Najnowsze komentarze