Widać pobudzenie rynku nieruchomości komercyjnych

Po słabym początku roku na rynku nieruchomości komercyjnych widać ożywienie. Transakcje są realizowane zarówno w segmencie handlowym, jak i na rynku powierzchni biurowych, który w zeszłym roku stracił pozycję lidera na rzecz sektora logistyczno-przemysłowego. W 2024 roku sytuacja znów może się odmienić.

W pierwszej połowie 2024 roku nie było realizowanych wiele znaczących transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych. Inwestorzy jednak zareagowali na informację o pierwszej od lat obniżce stóp procentowych w strefie euro. Z nadzieją patrzą też w przyszłość i oczekują kolejnego cięcia stóp, które pozwoliłoby wrócić do optymalnego kosztu pozyskania kapitału.

Dzięki zmianom nieruchomości komercyjne w Polsce znów zyskują na popularności i stają się bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

 

Pozytywne zmiany na rynku

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w drugim kwartale bieżącego roku była wyższa niż w pierwszych trzech miesiącach. Pierwsze większe transakcje pojawiają się w przypadku nieruchomości handlowych oraz budynków biurowych. Właścicieli zmieniają nieruchomości zarówno w Warszawie, jak i w innych dużych miastach.

Duże zakupy powierzchni handlowych

W przypadku nieruchomości handlowych jedną z najważniejszych transakcji jest zmiana właściciela 6 parków handlowych zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy oraz we Wrocławiu. Do portfelowego zakupu, po raz pierwszy w Polsce, przystąpiła firma Star Capital Finance. Zakup obiektów o łącznej powierzchni prawie 220 tys. metrów kwadratowych kosztował ją 285 mln euro.

Inną znaczącą transakcją w tym segmencie była sprzedaż za 25 mln euro centrum handlowego w Częstochowie.

Magazyny numerem dwa na rynku

Firma Panattoni, która w zeszłym roku miała ponad 50 proc. udział w wolumenie wszystkich transakcji handlowych na rynku nieruchomości przemysłowych, sprzedała już w tym roku kilka obiektów. Właściciela zmienił między innymi kompleks magazynowy pod Poznaniem oraz hale we Wrocławiu.

Największą tegoroczną transakcją był jednak zakup za 55 mln euro dwóch parków magazynowych, których właścicielem wcześniej był Hillwood.

Wzrost zainteresowania biurami poza stolicą

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się znów powierzchnie biurowe. Inwestorzy kupują zarówno nowoczesne biurowce, jak i starsze obiekty. W tym drugim przypadku z zakupem zazwyczaj wiąże się plan nowego zagospodarowania gruntu, na którym stoi dotychczasowy obiekt. Transakcje są realizowane nie tylko w Warszawie, ale także w innych dużych i średniej wielkości miastach. W pierwszej części roku nie było jednak jednorazowych transakcji na duże kwoty.

Właścicieli zmieniło kilka biurowców w Warszawie, w Poznaniu oraz we Wrocławiu. W stolicy sprzedane zostały m.in. budynki Concept Tower, Lipowy Office Park, Studio B, oraz Myhive Mokotów. W Poznaniu za 79 mln euro została zrealizowana transakcja sprzedaży obiektu Nowy Rynek E, a we Wrocławiu w nowe ręce został przekazany budynek Krakowska 98.

Zakupy inwestycyjne powierzchni biurowych zostały zrealizowane również m.in. w Gdańsku Elblągu i Lublinie. Kolka transakcji zostało też zrealizowanych w segmencie hotelowym nad Bałtykiem oraz w stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Znajdź idealny lokal