Rynek nieruchomości komercyjnych jest w naprawdę dobrej formie i w ciągu półtora roku powinien wrócić do poziomu sprzed pandemii. Taki zaskakujący wniosek płynie z raportu firmy doradczej CBRE „Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020”. Czy polski rynek lokali na wynajem jeszcze nasz zaskoczy?
Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE podsumowuje, że cały rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce przed pandemią był warty 7,7 mld euro. Właśnie tyle inwestycji zostało w nim zrealizowanych w ostatnim czasie. Warto podkreślić, że tempo rozwoju było imponujące, bo w ciągu dwóch lat wartość inwestycji na tym rynku wzrosła o 3 mld euro! Oznacza to, że nieruchomości komercyjne są w Polsce naprawdę atrakcyjne dla inwestorów, czemu nie przeszkodziła nawet pandemia.
Spadek PKB w Polsce będzie o wiele niższy niż w strefie euro
Optymistyczne prognozy ekspertów wynikają z przewidywań, co do poziomu PKB Polski na tle innych krajów w strefie euro w najbliższych miesiącach. Okazuje się, że poziom PKB w krajach, w których obowiązuje europejska waluta, spadnie w wyniku koronakryzysu aż o 8,3% rok do roku.
W Polsce spadek PKB oczywiście także wystąpi, ale będzie dużo niższy, bo wyniesie tylko 3,8%.
Dobra kondycja gospodarcza Polski po pandemii ma przyciągnąć inwestorów. A wciąż nasz kraj zachowuje swoje przewagi konkurencyjne, czyli wysoką dostępność gruntów oraz niskie ceny pracy.
Inwestorzy mrożą kapitał w dobie niskich stóp procentowych
Szczególnie pierwsze miesiące pandemii spowodowały, że wielu inwestorów odłożyło swoje decyzje związane z pomnażaniem kapitału. Analitycy z CBRE podkreślają, że inwestorzy mają zamrożony kapitał i teraz zastanawiają się, gdzie najkorzystniej będzie go ulokować.
Prawdopodobnie inwestycje w nieruchomości będą częstym wyborem. Wynika to z tego, że po trzykrotnym obniżeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie ma za bardzo alternatywy. Lokaty bankowe czy obligacje zupełnie nie są opłacalne, a akcje na giełdzie niepewne, co wiąże się z wysokim ryzykiem utraty kapitału. Nieruchomości, a szczególnie te komercyjne (np. powierzchnie magazynowe, na które rośnie popyt z powodu rozwoju handlu internetowego albo biura w najlepszych lokalizacjach) wciąż dają wysoką stopę zwrotu, a jednocześnie wiążą się z niewielkim ryzykiem.
Najnowsze komentarze